Hae huutokaupasta 152
Aloita kuvaesitys 152
nro 152.
2020-05-23 klo 11:00

Muita keräilyesineitä

Kultaa ja hopeaa
631. Iran. Kannellinen hopea-astia. Paikallinen pitoisuusleima 84 (arabialaisin numeroin) ja tunnistamaton tekijäleima. Paino 261 g. / Iran. Silverskål med lock. Vikt 261 g. / Iranian silver vase with lid. Local purity hallmark 84 and unidentified master’s mark. Weight 261 g.
minimihinta: 70 €
myyty: 122 €
632. Aterinsarja, 36 osaa, hopeaa. Leimattu VJV ja 925. Kokonaispaino n. 1873 g. Myyjän antaman tiedon mukaan saatu lahjana pohjoiskorealaiselta diplomaatilta 1990-luvun lopun tienoilla. / Bestickserie, 36 delar, silver. Stämplade VJV och 925. Bruttovikt ca 1873 g. Enligt försäljaruppgift mottagits som gåva från en nordkoreansk diplomat kring 1990-talets slut. / Silver cutlery set, 36 parts. Hallmarked VJV and 925. Total weight c. 1873 g. According to the seller received as gift from a North Korean diplomat around late 1990’s.
minimihinta: 580 €
myyty: 580 €
633. Kynttiläjalkapari. Hopeaa 813. Bruttopaino 267g. Kultakeskus Oy 1954. Korkeus 10 cm. / Ljusstakar. Ett par. Silver 813. Bruttovikt 267g. 1954. Höjd 10 cm. / A pair of candle sticks. Silver .813. By Kultakeskus, Hämeenlinna, Finland, 1954. Total weight 267 g.
minimihinta: 75 €
myyty: 75 €
634. Kermanekka, hopeaa (L13). Olof Robert Lundgren (ORL), Turku 1861 (D3). Korkeus 8,5 cm, paino n. 56 g. Tavanomaista kuluneisuutta ja pieni kaiverrus. / Gräddsnäcka, silver (L13). O. R. Lundgren, Åbo 1861. Höjd 8,5 cm, vikt ca 56 g. Sedvanligt slitage och en liten gravering. / Cream jug. Silver. Old purity mark L13. By Olof Robert Lundgren, Turku 1861. Height 8.5cm, weight c. 56 g. Typical traces of wear, small engraving.
635. Seinälautanen. Hopeaa. Valmistaja Maung Shwe Yon Brothers, Rangoon, Burma (Myammar). Suomalainen tuontileima 830, vuosi 1983 (F8). Halkaisija 30,5 cm, paino 598 g. / Väggtallrik. Silver. Burma. Finsk importstämpel 830 från år 1983. Diam. 30,5 cm, vikt 598 g. / Burmese silver wall tray. By Maung Shwe Yon Brothers, Rangoon, Burma. Finnish import mark for .830 silver from year 1983. Diameter 30.5 cm, weight 598 g.
minimihinta: 170 €
myyty: 220 €
636. Jälkiruokalusikoita 6 kpl. Hopeaa. Valmistaja Roland Mellin (RM), Helsinki 1851 (S2). Pituus 15 cm, paino 174 g. Kuluneisuutta, kaiverrukset. / Dessertskedar, 6 st. Silver. Roland Mellin, Helsingfors 1851. Längd 15 cm, vikt 174 g. Slitage, graveringar. / A set of 6 dessert spoons. Silver. By Roland Mellin, Helsinki 1851. Lenght 15 cm, weight 174 g. Traces of wear, engravings.
Kirjallisuutta
637. Numismatiikkaa käsitteleviä kirjoja 28 kpl. Numismatiikkoliitto Ry:n julkaisu sidottuna, aina vuosikerta kirjaksi, vuosista 1975-2002. Hyvä kunto.
minimihinta: 0 €
myyty: 80 €
Muuta
638. Sarja Adolf Hitlerin vesivärimaalausten pohjalta tehtyjä painokuvia, yht. 7 kpl. / Serie 7 st tryckbilder efter Adolf Hitlers akvareller, sammanlagt 7 st. / Prints after Adolf Hitler’s aquarelles, in total 7 pcs.
639. Erä filateelista materiaalia, mm. ensipäiväkuoria, postimerkkileikkeitä ym. Mukana olevista Suomen postin vuosilajitelmista otettu ikimerkit pois. / Lott filateliskt material, bla fdc-kuvert mm. / Group of philatelic material. Included among other FDC etc.
minimihinta: 1 €
myyty: 25 €
640. Saamekniv - puukko. Strömeng knivsmed, Norja/Norge Pituus/Längd 9 tuumaa/tum n/ca 30 cm. Pieniä käytön jälkiä/obetydliga tecken av användning
myyty: 63 €
641. Erä yli 100kpl erilaisia koruja, sisältää myös hopeaa / Lott som innehåller över 100st smycken, inkluderat silver / Group consisting over 100pcs of jewerly, silver included as well
minimihinta: 10 €
myyty: 80 €