Hae huutokaupasta 152
Aloita kuvaesitys 152
nro 152.
2020-05-23 klo 11:00

Kunniamerkit - muut maat

Belgia
901. Leopold II:n ritarikunta. Ritarimerkki palmunlehvällä. Kaksikielinen teksti. Leimattua hopeaa (900). / Order of Leopold II. Knight's cross with palm. bilingual motto. Marked silver (900). Ag 01
Bulgaria
902. Siviiliansioritarikunta, 4. luokka. Kullattua pronssia ja emalia. Alkuperäinen kotelo, jonka kannessa kuningas Boris III:n monogrammi. / Order of Civil Merit. 4th class cross. Gilt bronze, enamels. Original box with the cypher of King Boris III on the lid. Ae 01
minimihinta: 90 €
myyty: 130 €
903. Kansallisen vapautuksen 1941-1944 ritarikunta, 2. luokka. Alkuperäinen kotelo. + 9. syyskuuta 1944 -ritarikunta, 3. luokka. / Order of People’s Liberation 1941-44, 2ns class. Original box. + Order of 9th September 1944, 3rd class. Ae 1+-01
minimihinta: 25 €
myyty: 25 €
Komorit
904. Anjouanin tähden ritarikunta, ritarimerkki. Kullattua pronssia. / Order of the Star of Anjouan. Knight's cross. Gilt bronze. Ae 01
Ranska
905. Ranskan Kunnialegioona. Komentajamerkki. Hopeaa, keskimedaljongit kultaa, emalia. Pieniä emalivaurioita. Arthus Bertrandin alkuperäiskotelo. Pienoismerkki. / Legion d’Honneur – Legion of Honour. Commander’s badge. Silver, central medallions gold, enamel. Small enamel defects. Original box of Arthus Bertrand. Miniature included. Ag 01
myyty: 180 €
Saksa
906. Preussin sotilasansiomitali. / Preussen. Krieger-Verdienstmedaille, 2. Modell mit Monogramm WR. / Prussian War Merit medal. Nimmergut 1894. Ag 1+
myyty: 40 €
907. Rautaristi 2. luokka 1939 / Järnkors 2. klass 1939 / Iron Cross 2nd class 1939. 1+-01
myyty: 155 €
908. Saksan kansallissosialistinen työväenpuolue NSDAP (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei) puoluemerkki. / The National Socialist German Workers Party (Nazism), party members badge. Producer RZ M1/128 1+-01
minimihinta: 60 €
myyty: 60 €
909. Miinanraivaajamerkki 1940-1945. Valm. Schwerin, Berliini. / Minensucher-Kriegsabzeichen. "Fec. Otto Placzek Berlin / Ausf. Schwerin Berlin". / WW2 Minesweeper's badge. By Swerin, Berlin. Nimmergut 3923. Ae 01
myyty: 130 €
910. Itäkansojen ansiomitali, 2. luokka kultaa (pronssikullattua sotametallia). Jaettiin Saksan puolella taistelleille vapaaehtoisille. / Ostvolkmedaille für Verdienst, 2. Klasse in Gold (goldbronzierte Kriegsmetall). / Ostvolk medal for merit, 2nd class in gold (gold-coloured warmetal). Awarded to Russians, Balts, Cossacks etc who volunteered in German side). Ae 1++
myyty: 140 €
Iso-Britannia
911. Miniature of the Baltic Medal 1854-1855 with clasp ”Bomarsund”. Without ribbon. Portrait of Queen Victoria. 1+
myyty: 120 €
Islanti
912. Haukkaritarikunnan rintatähti. Hopeaa (925). Valmistajan alkuperäiskotelossa, Kjartan Asmundsson, Reykjavik. Erittäin pieniä naarmuja kääntöpuolella. / Order of the Falcon. Breast star. Silver (925). In original box of Kjartan Asmundsson, Reykjavik. 70 mm. Ag 01
minimihinta: 280 €
myyty: 280 €
Puola
913. Puolan Kansantasavallan Ansioritarikunta. Ritarimerkki, 5. luokka. / Order of the Merit of the People's Republic of Poland. Knight’s cross, 5th class. “PRL 1974”. Ae 01
minimihinta: 25 €
Portugali
914. Portugalin Ansioritarikunnan ritarimerkki. Alkuperäinen kotelo ja pienoismerkki. Pieni emalivika taustapuolella. / Portugal Order of Merit. Knight’s cross. Included miniature and original box of Frederico Costa, Lisboa. Small enamel defect on reverse. 01
Ruotsi
915. Vaasa-ritarikunta, pienoismerkki. Kultaa ja emalia. Mukana myös nappi. Provenienssi: suomalainen lääkäri, nimi seuraa. Ks. myös kohteet 832 ja 835, joilla sama provenienssi. / Kungliga Vasaorden, miniatyr. Guld och emalj. Knapphålminiatyr finns med. Proveniens: finsk läkare, namn följer med. Se även föremålen nr. 832 och 835 med samma proveniens. / Order of Vasa. Miniature. Gold and enamels. Also included buttonhole miniature. Provenance: Finnish doctor, name will be given to the buyer. See also lots no 832 and 835 with same provenance. Au 01
myyty: 101 €
Yhdysvallat
916. Yhdysvaltain ilmavoimien kunniamitali. Alkuperäinen kotelo. / U.S. Air Forces Medal of Honor. Original box. Ae 01
minimihinta: 500 €
myyty: 600 €
917. United States Legion of Merit. / Ansiolegioonan kunniamerkki. Ae 01
myyty: 35 €
Sekalaista
919. Erä ampumamerkkejä Suomesta ja muista maista, yht. 15 kpl. / Group of shooting badges from Finland and other countries, including among other CZECHOSLOVAKIA “C.O.STR” (Karnet-Kyselý – Praha), ITALY Tiro a Segno Nazionale, SWEDEN Internationella skyttetävlingarna Stockholm 1929 + VM 1947 Stockholm, SWITZERLAND Internationale Schützenmatch Luzern 1939 + Eidgenossische Schützenfest Luzern 1939, USA National Rifle Association. In total 15 pcs. Ag, Ae 01
minimihinta: 20 €
myyty: 20 €