Hae huutokaupasta 152
Aloita kuvaesitys 152
nro 152.
2020-05-23 klo 11:00

Militaria

1051. Upseerin käsivarsinauha. Valkoista kangasta, jossa silkki- ja metallilangoilla kirjailtu leijonavaakuna. Leveys n. 10 cm. / Officer's armband. White textile with embroided coat of arms. Width c. 10 cm.
myyty: 100 €
1052. Upseerin juhlavöitä 2 kpl. / Officer's belts, 2 pcs.
Teräaseita
1056. Ruotsi - kenttäjääkärien tussarin sapelipistin, ruostesyöpymiä terässä - Svensk sabelbajonett för fältjägarstudsare, eggen delvis rostanfrätt - Swedish Saber-Bayonet for Rifle (Rifleman) Blade partly corroded. m/1815-20
myyty: 170 €
Keisarillinen Venäjä
1057. Russia Dragon Sabre including Bayonet, quite good condition / Venäjä - Rakuunasapeli pistimellä, Kunto kohtalainen/ Rysk Dragonsabel med bajonett, tämligen bra skick m/1881
minimihinta: 400 €
myyty: 900 €
1058. Russia Cosack Sabre, engravings in handle, defects in the Scabbard, partly corroded / Venäjä - Kasakkasapeli, kahvassa kaiverruksia, tupessa vaurioita, ruostevaurio terässä. Rysk kosacksabel, graveringar i handtaget, defekter på baljan, rostskada på eggen. m/1881
minimihinta: 400 €
myyty: 660 €
1059. Russian Infantryrifle Bayonet, partly corroded / Venäjä - Jalkaväenkiväärin pistin. Ruostesyöpymiä / Rysk bajonett till infanterigevär, delvis anfrätt. m/1845
myyty: 260 €
1060. Russia; Infantryrifle m/1856 Bayonet, slightly corroded and detritions - Venäjä; Jalkaväenkivääri m/1856 pistin. Pintaruostetta ja kulumia. - Ryssland; Bajonett till Infanterigevär m/1856. Ytrost och tecken på slitage. 57 cm.
myyty: 150 €
1061. Russia; Dragon Sabre - Venäjä; Rakuunasapeli - Ryssland; Dragonsabel m/1881, manufactured/valmistettu/tillverkad Zlatoust 1915. Some patina, slightly corroded. Original portepé / Ajan patinaa ja lievää ruostetta. Alkuperäinen portepee / Patinerad och smärre rostbelägg. Original portepé.
minimihinta: 400 €
myyty: 620 €
1062. Caucasian Miquelet-lock pistol 19th century, corrosion and damages / Kaukaasia, Miquelet-tyyppinen piilukkopistooli, 1800-luku. Syöpymiä ja vaurioita / Kaukasisk Miqueletlås pistol, 1800-talet, rost- samt övriga skador. Approxim.length/ pituus n./ längd ca. 51 cm.
minimihinta: 300 €
myyty: 320 €
Muuta militariaan liittyvää keräilymateriaalia
1053. Talvisota-aiheinen kipsiplaketti, leveys 16,8 cm, kuluneisuutta - Talvisota-aiheinen pronssiplaketti, leveys 16,2 cm. Yht. 2 kpl / Gipsplakett med Vinterkrig-motiv, diameter 16,8 cm, slitage - Bronsplakett med Vinterkrig-motiv, diameter 16,2 cm / Plaster plaquette commemorating the Winter War 1939-1940, diameter 16.8 cm, traces of wear - Bronze plaquette commemorating the Winter War 1939-1940, diameter 16,2 cm
myyty: 40 €
1054. Belgialainen lyöntilukkopistooli, 1800-luvun puoliväliä / Belgisk slaglåspistol, 1800-talets mitt / Belgian caplock Pistol mid. 19th. c.
myyty: 150 €
1055. Ruotsi - ratsuväen pistooli m/1738, kunto kohtalainen / Svensk - kavalleripistol måttligt skick / Swedish Cavallery Pistol, moderate condition.
minimihinta: 500 €
myyty: 950 €