Hae huutokaupasta 153
Aloita kuvaesitys 153
nro 153.
2020-10-03 klo 11:00

Muita keräilyesineitä

641. Vuoden 1915 25 pennin hopearaha, jonka tasaiseksi hiottuun vaakunapuoleen on kaiverruttu Isä meidän -rukous. / 25 pennis silvermynt från 1915 med graverad finsk Fader vår-bön på den slipade vapensidan. / A Finnish-Russian 25 Penniä silver coin with the Pater Noster prayer engraved on the obverse that has been smoothed.
minimihinta: 10 €
Kultaa ja hopeaa
642. Kolmiosainen kahvikalusto: kahvikannu, kermakko ja sokerikko. Hopeaa .813, 1950-luku, monogrammikaiverrukset, kokonaispaino 1,400 g. / Kaffeservis i tre delar, silver .813, Finland 1950-t, monogramgraveringar, totalvikt 1,400 g. / Coffee Service Set, three parts. Silver .813, Finland 1950's. With monogram engravings. Total weight 1,400 g.
minimihinta: 1 000 €
643. Hopeapikari, Venäjä/Latvia. Tunnistamaton tekijäleima. Vanha venäläinen pitoisuusleima 84 (tarkastaja Anatoli Archibashev) v. 1894. Lisäksi latvialainen pitoisuusleima 875. Latvialainen palkintokaiverrus v. 1935. Paino n. 150 g, korkeus 21 cm. Vanhassa tilaustyönä tehdyssä rasiassa. / Silverbägare, Ryssland/Lettland. Oidentifierad tillverkarstämpel. Gammalrysk silverstämpel 84 (alderman A. Archibashev) från 1894. Även lettiska stämplar 875. Lettsk gravering från 1935. Vikt ca 150 g, höjd 21 cm. I gammal specialtillverkad etui. / Silver beaker, Russia / Latvia. Unidentified maker’s mark. Old Russian purity mark 84 (assayer Anatoly Archibashev) from 1894. Also Latvian silver marks for .875 silver. Weight c. 150 g, H 21 cm. In an old custom made box.
644. Sokerikko ja kermakko, hopeaa (813), 1954 (A7). Yhteispaino 236g. Helsinki. / Sockerskål och gräddsnäcka, silver (810). Bruttovikt 236 g. Helsinfors. / Sugar bowl and cream jug, silver (.813). Helsinki.
minimihinta: 120 €
645. Kynttiläjalkapari. Hopeaa 830. Bruttopaino 486g. Kultakeskus Oy 1983. Korkeus 18 cm. Ilman kaiverruksia / Ljusstakar. Ett par. Silver 830. Bruttovikt 486g. 1983. Höjd 18 cm. / A pair of candle sticks. Silver .830. By Kultakeskus, Hämeenlinna, Finland, 1983. Total weight 486 g.
646. Savukekotelo. Hopeaa .800. / Cigarrettetui. Silver .800. / Cigarette case in silver .800. 118x80x9 mm 141 g.
minimihinta: 60 €
647. Hopeakulho. Hopeaa / silver 314 g (813). Kultakeskus Hämeenlinna. Monogrammikaiv: EO +pvm pienellä. / Silverskål. Silver 314g (813). Tavastehus 1935. Monogramgrav: EO + litet datum. / Silver bowl. 22 cm
minimihinta: 160 €
648. Hiusharja. Sterling hopeaa bruttopaino 151g. Monogrammikaiverrukset. / Hårborste. Streling silver. Bruttovikt 151g. Monogramgraveringar. / Hair brush. Sterling silver. Total weight 151g. Monogram engravings.
649. Leivosottimet. Hopeaa 60 g (813). / Serveringstång. Silver 60 g (813) / Servers. Silver 60 g (813). (A7 = 1954)
Muuta
650. Auton keulamerkki/ Bilkylarmärke/ Car hood badge: SUOMI TOURING CLUB - THE POLAR TOUR - FINLAND - NORWAY BY CAR (85mm). 01
651. Väinö Rouvinen (1932-). Grafiikanvedos. Sign. Väinö Rouvinen -64. Kuva-ala 20 x 15 cm. Kehystetty. / Grafikblad. Sign. Bildytan 20x15cm. Inramad. / A signed print by Finnish artist Väinö Rouvinen (b. 1932). Picture size 20x15cm. Framed.
652. Helsingin yliopisto. Tohtorinhattu, jossa maa- ja metsätaloustieteellisen tiedekunnan tunnus. Valmistaja E. R. Wahlman, Helsinki. Alkuperäinen kotelo. / Helsingfors universitet. Doktorssvärdhatt med jord- och skogsbrukvetenskapliga fakultetets emblem. Tillverkare E. R. Wahlman, Helsingfors. Originaletui. / University of Helsinki. Doctor's hat with Faculty of Agriculture and Forestry emblem. Original box.
653. Etiopialainen loitsukäärö kaula-amulettina kannettavassa metallikotelossaan, 1900-luku. Kotelon pituus 13 cm. / Ethiopian magic/healing scroll in its metallic case that can be worn as neck amulette. 20th century. Length of the case 13cm.
654. Pieni puinen rulokaappi, n. 1900-luvun puoliväli. Kuluneisuutta. / Liten träskåp med rulldörr, ca 1900-talets mitten. Slitage. / Small wooden cupboard with roll door, c. mid 20th century. Traces of wear.
minimihinta: 1 €
655. Pienoispuukkoja 5 kpl. Mm. kauhavalainen. Pituudet 7-14,5cm. Kunto kohtalainen. Miniatyr puukko-knivar 5 st. Längder 7-14,5 cm. Relativt gott skick.
656. Pukukoruja. Yli 100 kpl. Ehjiä käyttöön sopivia. Hopeaa n.20 kpl. "Kirpputorikauppiaan löytöerä tai omaan käyttöön".
657. Erä alpakka- ja muita metalli- ym esineitä. / Lott alpacca- och andra föremål av metall och annat. / A group of Plate and diff. metal items etc. (No solid silver included.)
minimihinta: 10 €
658. Painokuva: “Finska statens genom kejserligt postpåbud indragna frankotecken den 14 januari 1901” (Sortovuosien postiuudistuksessa v. 1901 menetettyjen Suomen omien postimerkkien muistoksi painettu kuva (n. 46 x 32 cm). Julkaisija Aksel Paul, Helsinki. Kuvattuna käytöstä poistetut postimerkit, ehiökortit, uudistuksen yhteydessä julkaistu surumerkki sekä keisarien Aleksanteri I ja II rintakuvat. / Tryckbild till minnet av de i samband med 1901 års postreform indragna finska frimärken. Ca. 46 x 32 cm. / A print to mourn the Finnish postage stamps that were withdrawn and replaced by Russian stamps at the 1901 postal reform.
minimihinta: 20 €