Hae huutokaupasta 153
Aloita kuvaesitys 153
nro 153.
2020-10-03 klo 11:00

Militaria

Teräaseita
1021. RK 62 pistin. Käytön jälkiä. Tupen merkintöjä poistettu. Sekä 1 kpl RK 62 mallinen kurssipuukko merkinnöillä RAUK 1/68. STG 62 bajonett. Slitage samt bortskrapningar. Även 1 st kurskniv i STG 62 modell märkt RAUK 1/68. Finnish bayonet for the m/62 assault rifle. Wears and scratches on scabbard. Also a so called courseknife in the shape of an m/62 bayonet.
1022. Neuvostoliiton laivaston upseeritikari + vyö. v.1988. Kunto hyvä. Stickert samt koppel för sovjetisk marinofficer. Tillv 1988. Gott skick Naval dirk and belt for soviet officer. Manufactured 1988. Good.
1023. Brittiläinen kevyen ratsuväen upseerisapeli m/1821. Valmistaja Wilkinson. Terässä etsauksia mm. kuninkaan monogrammi sekä joukko-osaston vaakuna (The Kings Dragoon Guard). Kahva rautaa. Kädensijan hainahkapäällyste kulunut pois. Kahva ruostevaurioinen. Terä kulunut, ruostevaurioita. Kokonaispituus 104 cm. Brittisk model 1821 officerssabel för lätta kavalleriet. Tillv. Wilkinson. Etsad klinga med kungens monogram samt truppförbandsemblem (The Kings Dragoon Guard). Fäste av järn. Kavellindningens hajskin bortslitet. Fästet rostskadat. Klingan sliten och delvis rostskadad. Längd 104 cm British 1821 pattern officers light cavalry sabre. Manuf. Wilkinson. Etched blade with kings cypher and unit emblem (The Kings Dragoon Guard). Iron hilt. Sharkskin from hilt missing. Heavy corrosion on hilt. Blade worn and slightly corroded. Lenght 104 cm.
minimihinta: 125 €
Epolettejä ja olkaimia
1024. Olkapolettipari. Tampereen rykmentti / Reserviupseerikoulun kouluttajakokelas, n. 1930-luku. / A pair of shoulder boards. Tampere Regiment / Reserve Officer School, c. 1930’s.
Keisarillinen Venäjä
1025. M/1891 Mosin-Nagant kiväärin pistin. Pituus 50,5 cm. Valmistaja Remington USA. Alkuperäistä sinistystä jäljellä n. 95%. Hyvin lievää kulumaa. Bajonett till M/1891 Mosin-Nagant geväret. Längd 50,5 cm. Tillverkare Remington USA. Ca. 95% av originalblåneringen kvar. Lindrigt slitage. Bayonet for the M/1891 Mosin-Nagant rifle. Manufactured by Remington USA. Approx 95% of original blueing left. Slightly worn.
Sekalaista
1026. Puhdetyöpuukko 27 cm. Tupessa kaiverrus: Itärintama. Vikoja ja kuluneisuutta. Frontsmidekniv längd 27 cm med inskription "Itärintama". Skador och slitage.
minimihinta: 60 €
1027. Suomalainen pistin m/27. Lukitusmekanismi puuttuu. Kuluneisuutta ja halkeamia. Lisäksi kohteeseen kuuluu 3 kpl koristeaseita joista yksi hiukan laadukkaampi. Finsk bajonett m/27. Låsmekanismen fattas. Slitage och sprickor. Inkluderas även 3 st prydnadsvapen varav en av bättre kvalitet. Finnish bayonet m/27. Damages and wear. Also 3 tourist grade pistols.
1028. Kirjepaino: Piiskatykin ammus (45 mm). Kiillotettu. Brevpress: 45 mm kanonprojektil. Polerad. Paper-weight: 45 mm anti-tank projectile. Polished.
1029. Erä: USMC lentonavigaattorin siivet + pienoismerkki, US Navy Ilmailulääkärin siivet sekä saksalainen sotilaspassi vuodelta 1940. Lot: USMC Märke för flygnavigator samt miniatyr, USN märke för flygläkare samt tyskt militärpass från 1940. Lot: USMC wings for flight navigator + miniature, USN badge for flight surgeon and a german military passport issued 1940.
1030. Neuvostoliitto: Sota-aikaisia karttalaukkuja 2kpl. Toinen kokonaan nahkaa. Leimattuja. Kulumaa ja osittaista nahan kuivumista. Sovjetunionen: 2 st krigstida kartväskor varav ena helt i läder. Stämplade. Slitage och smärre skador. Soviet Union: Two wartime map cases. One all-leather. Soviet markings. Wear and lightly dried leather visible.
minimihinta: 60 €
1031. Poikkeuksellisen taidokkaasti valmistettu puhdetyörasia vuodelta 1943. Halkaisija 17 cm. Synnerligen välgjort frontmanna
Saksa, 3. valtakunta
1032. Wehrmachtin upseerin rintakotka, brodeerattu, kuluneisuutta. Leveys 10 cm. Wehrmacht officers bröstörn, broderad. Slitage. Bredd 10 cm Wehrmach officer breast eagle, silver bullion wire on dark green cloth. Worn. Width 10 cm.
Muuta militariaan liittyvää keräilymateriaalia
1033. Kokoelma sotilashenkilöihin, maanpuolustukseen ja Suomen itsenäisyyteen liittyviä pöytämitaleita, pronssia, yht. 20 erilaista. / Samling 20 st bronsmedaljer med anknytning till militaria, Finlands självständighet mm. / Collection of 20 different bronze table medals related to famous soldiers, Finnish independence etc. Ae 01
1034. Erä Heikki Häiväojan suunnittelemia Sotaveteraanien veljesliiton muistomitaleita pienillä sarjanumeroilla: 50-vuotismitali hopeaa (813) 40 mm nro 0001/1000, hopeoitu pronssi 70 mm nro 0001/2000, kullattu pronssi 70 mm nro 0005/2000, pronssi 70 mm 0001/5000. Vastaava 60-vuotismitali (1999) pronssia 75 mm nro 0006/3000. / Lott krigsinvalidernas minnesmedaljer med små serienummror. / Group lot of Finnish War Veterans’ association medals, in total 5 pcs with small serial numbers. Ag, Ae 01-0
1035. Pienoislippuja 2 kpl sekä pienoislipputanko (NylBr). Lisäksi Vapausodan Rintamamiesten Liiton kankaisia pienoislippuja 3 kpl.
1036. Venäjä: m/1881 tai m/1909 sapelin tuppi. Pituus 86 cm. Suurin leveys 5 cm. Leveälle ja melko käyrälle terälle valmistettu. Nahassa kulumaa. Alemman kantorenkaan ruuvi puuttuu / Ryssland: Balja till sabel m/1881 eller m/1909. Längd 86 cm. Största bredd 5 cm. Tillverkad för ett relativt böjt och brett blad. Slitage på läder samt nedre bärringens skruv fattas / Imperial Russia: Scabbard for the m/1881 or m/1909 sabre. Length 86 cm. Max. width 5 cm. Relatively high curvature and width. Wear and nicks on leather. Screw missing from lower mount.
minimihinta: 180 €