Hae huutokaupasta 153
Aloita kuvaesitys 153
nro 153.
2020-10-03 klo 11:00

Kirjeitä, allekirjoituksia ym.

671. Ruotsin kuningas Oskar II:n kirjoittamia kirjeitä 3 kpl. Kirjeistä vanhin, päivätty 31.7.1853, on kirjoitettu ennen hänen hallitusaikaansa linjalaiva Carl XIII:lta. Sen käsittelemiä asioita ovat merenkulku ja siihen liittyvä seuraelämä. Kirjeen saajaan viitataan pelkällä etunimellä Emil. Kaksi muuta, päivätty 1.1.1874 ja 27.1.1875, on puolestaan osoitettu Sixten-nimiselle ystävälle. Niistä ensimmäinen on uudenvuodentoivotus, jossa on myös puhe on Blomberg-nimiselle tehtailijalle myönnettävästä Vaasa-ritarikunnan kunniamerkistä. Toisen painopiste on valtiopäivien tapahtumissa. / 3 st Sveriges kung Oskar II:s brev. Det äldsta daterat 31.7.1853 är från tiden före hans regeringstid och skrivet ombord på “Hans Majestäts Linie Skepp Carl den Trettonde”. Mottagaren heter Emil och brevet berör bla sjöfart med tillhörande sällskapsliv. Två andra brev är till en annan vän, Sixten, och daterade 1.1.1874 respektive 27.1.1875. Det första är en nyårshälsning där också nämns en Vasaorden som ska länas åt en fabrikör Blomberg. Det andra har tyngdpunkt riksdagshändelser. / A set of 3 personal letters by King of Sweden Oscar II (1872-1907). The first dated 31st July, 1853 is from time before his reign and written on board “Linieskepp Carl XIII”. Recipient is a friend with name Emil. The other 2 are to another friend, Sixten, and dated 1st January, 1874 and 27th January, 1875, respectively.
minimihinta: 300 €
672. Norjan kuningas Olavi V:n signeerattu valokuva (21 x 15 cm). Kuluneisuutta. Vaurioituneessa kehyksessä (mm. lasi puuttuu). Ex Bo Klenberg (1924-2011). / Signerad foto av Norges konung Olav V (21 x 15 cm). Slitage. I något skadad ram (bla glaset saknas). / Signed photograph of Olav V, the king of Norway. Traces of wear. In somewhat defected frame (among other glass missing). Ex Bo Klenberg (1924-2011).
673. Franklin D. Rooseveltin (1882-1945), Yhdysvaltain 32. presidentin (1933-1945) vuonna 1920 apulaislaivastoministerin ominaisuudessa kirjoittama kirje. Päivätty 22.3.1920 ja osoitettu oikeusministerinä vv. 1941-45 palvelleelle Francis B. Biddlelle. Konekirjoitettu, allekirjoitus käsin musteella. / Letter by Franklin D. Roosevelt (1882-1945), 32nd US President (1933-1945). Written in 1920 when Roosevelt served as Assistant Secretary of Navy. Machine written except for the ink signature. Addressed to the later US Attorney General (1941-45) Francis B. Biddle, Esq.
minimihinta: 300 €
674. Ranskan presidenttinä vv. 1913-1920 toimineen Raymond Poincarén (1860-1934) kirje Lillessä asuneelle Fernand Laplaudille koskien Mercure de Flandre -lehteen pyydettyä muistokirjoitusta kirjailija ja seikkailija Pierre Lotin kunniaksi. Päivätty Pariisissa 27.2.1930. Mukana seuraavana päivänä leimattu kirjekuori. / A letter by former French President Raymond Poincaré to Mr. Fernand Laplaud, Lille, concerning a request to write a tribute in honour of French author Pierre Loti to be published in Lille-based Mercure de Flandre magazine. Dated 27th February 1930. Included original envelope stamped the following day.
675. Erä osakekirjoja, joissa Suomen tulevien presidenttien allekirjoituksia: Maaseudun Tulevaisuus -lehden Kannatus-Osakeyhtiö 100 markkaa 1918 (Lauri Kr. Relander), 11+1 kpl Suomen Valtamerentakainen Kauppa Oy 10000 ja 1000 markkaa 1919 (Risto Ryti), 4 kpl Pohjolan Mylly Oy 5000 markkaa 1941 (Urho Kekkonen). Yhteensä 17 osakekirjaa / Lott 17 aktiebrev med blivande presidenters underskrifter (Relander, Ryti, Kekkonen). / Group lot of 17 Finnish stock certificates, all with signatures of later Finnish presidents (Relander, Ryti, Kekkonen).
minimihinta: 800 €
676. Diplomaatti Bruno Kivikosken (1892-1982) jäämistöstä 2 kpl presidentti Lauri Kristian Relanderin allekirjoittamia asetuksia Genevessä 14.6.1929 tehdyn kansainvälisen, siirtolaisten läpikulkukortteja koskevan sopimuksen täytäntöönpanosta. Suomen- ja ruotsinkieliset versiot, päivätty 10.1.1930. Kummassakin myös pääministerinä tuolloin toimineen Kyösti Kallion allekirjoitus sekä lyijykynämerkintä “Ylimääräinen kappale”. Lisäksi mukana 4 kpl Kivikosken nimitystodistuksia: presidentti K. J. Ståhlbergin allekirjoittamat nimitysasiakirjat lähetystösihteeriksi 18.1.1921 ja ulkoministeriön toiseksi sihteeriksi 21.1.1921, presidentti L. K. Relanderin allekirjoittama päätös lähetystöneuvoksen arvosta 5.4.1929 sekä pääministeri Väinö Tannerin allekirjoittama nimitystodistus ulkoministeriön jaostosihteeriksi 28.5.1927. Yhteensä 6 osaa. / Lott material ur diplomat Bruno Kivikoskis kvarlåtenskap: 2 st förordningar undertecknade av president L. K. Relander och dåvarande statsminister K. Kallio, 4 st utnämnningsdokument undertecknade av presidenterna Ståhlberg och Relander samt statsminister V. Tanner. Sammanlagt 6 delar. / Group of material from the estate of late Finnish diplomat Bruno Kivikoski (1892-1982): 2 presidential decrees related to Geneva 1929 convention on refugee passports (signed by President L.K.Relander and Prime Minister K.Kallio), 4 Ministry of Foreign Affaires appointment documents (signed by presidents Ståhlberg, Relander and prime minister V.Tanner). In total 6 documents.
minimihinta: 800 €
677. Saksa. Kolmas valtakunta. Nimitystodistus, Helmut Gösserin nimitys alioikeuden tuomariksi (Amtsgerichtsrat). Päivätty 14.8.1939 Berchtesgadenissa. Alkuperäisessä hakaristikoristeisessa kartonkisuojassaan. Adolf Hitlerin allekirjoitus painettu, Roland Freislerin (1893-1945, vuodesta 1942 pahamaineisen Kansantuomioistuimen puheenjohtaja) allekirjoitus käsin musteella. Lisäksi mukana Oikeusministeriön 19.8.1939 päivätty saatekirje, jossa saman herran Gösserin palveluspaikaksi määrätään nimitetään Wuppertalin alioikeus. Kunto hyvä. / Germany. Third Reich. ”Ernennungsurkunde”, nomination certificate of lower court judge (Amtsgerichtsrat) to Helmut Gösser. Dated Aug 14, 1939 in Berschtesgaden. In original folder. Printed Adolf Hitler signature, signature of Roland Freisler (1893-1945, from 1942 president of the infamous Volksgericht) handwritten with ink. Also included an attached Ministry of Justice letter dated Aug 19, 1939. In good condition.
minimihinta: 200 €
678. Militariaan liittyvää materiaalia: Jalkaväenkenraali, Mannerheimristin ritari Erik Heinrichsin (1890-1965) allekirjoittama Karjalan ristin luovutuskirja (nimeämätön, repeämiä). Heinrichsin muistotilaisuuden 24.11.1965 ohjelmalehtinen. Mannerheimristin ritari K. L. Oeschin kirjoittama “Itsenäisyys- ja jääkäriliike” julkaisu (eripainos teoksesta Oma maa) omistuskirjoituksella. Jääkärikenraali Aarne Sihvon kirjastoon kuulunut Unio Sarlinin “Marokossa” (Suomen sotilasaikakauslehden liite v. 1925) Sihvon omakätisillä lyijykynämerkinnöillä. Jääkärikenraali Wiljo Einar Tuompon nimikirjoitus muotokuvakortilla, mukana Tuompon adjutantin 2.4.1943 päivätty saatekirje Saksaan. Yhteensä 5 osaa. / Lott kända militärers namnteckningar mm, sammanlagt 5 delar. / Group of famous soldiers’ autographs etc. In total 5 pcs.
minimihinta: 300 €
679. Mannerheim-ristin ritari Paavo Paajasen (1917-1999) jäämistöstä: Mannerheimia esittävä valokuva, jossa merkintä “Suomen Marsalkan elinaikanaan tekemän päätöksen mukaan lähetetään tämä kuva Teille muistoksi. 28.1.1951”. / A photograph of Marshall Mannerheim. Provenance: from the estate of Mannerheim Cross Knight Paavo Paajanen (1917-1999).
minimihinta: 500 €
680. Kuvanveistäjä Yrjö Liipolan (1881-1971) Budapestista lähettämiä kirjeitä 3 kpl vv. 1931-1932. Osoitettu helsinkiläiselle kiviveistämölle koskien Liipolan tekemiä tilauksia ja niiden viivästynyttä maksua. / Skulptör Yrjö Liipolas brev 3 st från åren 1931-32. Adresserade till en Helsingfors stensliperi. / A set of 3 letters by Finnish sculptor Yrjö Liipola (1881-1971). Sent from Budapest during years 1931-32 to a Helsinki based stone masonry business.
681. Erä: Ilmari Kiannon lähettämiä kirjekortteja 6 kpl vv. 1911-1914. Osoitettu kajaanilaiselle kauppias Ivan Sergejeffille. Lisäksi mukana kirjallisuuden Nobel-palkinnon saaja F. E. Sillanpään kirjoittama tervehdys 27.5.1954, jonka toisella puolella on myös näyttelijä Tauno Palon 23.6.1954 päivätty nimikirjoitus. / Lott 6 st författaren Ilmari Kiantos brevkort samt Nobel-författaren F. E. Sillanpääs handskrivna meddelande från, på papprets andra sida skådespelaren Tauno Palos namnteckning daterad 23.6.1954. / A set of 6 postcards written by Finnish author Ilmari Kianto in 1911-1914 to a Kajaani based merchant Ivan Sergejeff. Additionally included a hand written message by Finnish Nobel prize laureate F.E. Sillanpää (on the reverse of the same paper signature of Tauno Palo dated 23 June 1954).
minimihinta: 400 €
682. Egyptiläisen pankin osakekirjoja 2 kpl (The Land Bank of Egypt). Lisäksi 3 kpl suomalaisia pseudo-osakekirjoja (Kirjapainotaito-lehden liitteinä julkaistuja painonäytteitä n. 1930-luvulta): Sisä Suomen Rautakauppa Oy 5000 mk, Suomen Tupakka Oy 50000 mk 1930, Försäkringsaktiebolaget Sampo 1000 mk 1939. / The Land Bank of Egypt, ordinary share 5 Pound Sterling 1905 (2 pcs). Additionally included 3 Finnish pseudo share certificates (print samples originally included in the Kirjapaino magazine in 1930’s)