Hae huutokaupasta 154
Aloita kuvaesitys 154
nro 154.
2020-12-12 klo 11:00
nro 155.
2021-03-06 klo 11:00

Kulta- ja hopeaesineitä

701. Iltalaukku, kultaa (18 K), paino 254,7 g. Lukko koristeltu kahdella sinisafiirilla. 1900-luvun alkupuoli. Brittiläiset leimat, Lontoo, PE (Paul Ettlinger?). Reunassa osin poistetut ranskalaiset leimat. Kunto hyvä. / Aftonväska i 18 K guld, vikt 254,7 g. Låset prytt med 2 st blåsafiner. 1900-talets början. Brittiska och raderade franska stämplarstämplar. Bra skick. / Evening bag made of solid 18K gold. Clasp decorated with two saphires. Weight 254,7 g. Early part of the 20th century. British hallmarks, London, PE (Paul Ettlinger?). Also removed French hallmarks.
minimihinta: 8 200 €
702. Kolmiosainen kahvikalusto: kahvikannu, kermakko ja sokerikko. Hopeaa .813 ja .830, 1940- ja 1970-luku, monogrammikaiverrukset, kokonaispaino 960 g. / Kaffeservis i tre delar, silver .813 och .830, Finland 1940- samt 1970-talet, monogramgraveringar, totalvikt 960gr. / Coffee Service Set, three parts. Silver .813 and .830, Finland 1940's and 1970's. With monogram engravings. Total weight 960 gr.
minimihinta: 450 €
703. Kynttilänjalkapari, “korinttilaiset pylväät”. Sterling-hopeaa, kipsitäyte. William Hutton & Sons, Lontoo 1897. Korkeus 15 cm, bruttopaino 760 g. / Ett par ljusstakar, “korintiska kolonner”. Sterling-silver. W.Hutton & Sons, London 1897. Höjd 15 cm, bruttovikt 760 g. / A pair of candlesticks, “Corinthian columns”. Sterling silver with plaster fill. By William Hutton & Sons, London 1897. Height 15cm, total weight 760 g.
minimihinta: 120 €
myyty: 200 €
704. Kynttiläjalkapari. Hopeaa 813. Bruttopaino 194g. Kultakeskus Oy 1950-lukua. Korkeus 8 cm. Ilman kaiverruksia / Ljusstakar. Ett par. Silver 813. Bruttovikt 194g. 1950-talet. Höjd 8 cm. / A pair of candlesticks. Silver .813. By Kultakeskus, Hämeenlinna, Finland, 1950's. Total weight 194 g.
705. Kakkuaterinsetti,16 osaa. paino 413gr. Suomen hopeateollisuus 2000-luku. 830/1000. / Silverset för kakor, 16 delar. Tillv. Suomen hopeateollisuus 2000-talet. vikt 413 gr. 830/1000.
myyty: 100 €
706. Hedelmäastia, sterling-hopeaa. Valmistaja Martin, Hall & Co, Sheffield 1896. Myös suomalaiset tuontileimat (Tarkiainen). Pohjassa kaiverrus v. 1970. Paino 238 g. / Fruktskål, sterling-silver. Tillverkad av Martin, Hall & Co, Sheffield 1896. Även finska importstämplar. Gravering från 1970 på botten. Vikt 238 g. / Fruit bowl, sterling silver. By Martin, Hall & Co, Sheffield 1896. Also Finnish import marks. Weight 238 g. 25 x 20 x 6 cm.
minimihinta: 130 €
myyty: 130 €
707. Pieni hopeakulho. Ruotsi. Hopeaa 830. / Liten silverskål. Svrige. Silver 830. / Small silver bowl. 9 cm x 6,8 cm
708. Maljakko / Vas. C.G. Hallberg, Stockholm 1935. Kork / höjd 14,5 cm 153g .830.
myyty: 80 €
709. Suola- ja pippurisirotin. Englanti. Hopeaa. / Salt- och pepparspridare. England. Silver. / Salt and peppar spreader. England. Silver.
myyty: 100 €