Hae huutokaupasta 154
Aloita kuvaesitys 154
nro 154.
2020-12-12 klo 11:00

Kunniamerkit - Suomi

Vapaudenristin ritarikunta
961. Vapaudenristi 3. luokka 1941 miekoin. / Liberty Cross 3rd class 1941 with swords. 01 (nauha/ribbon 1+-01)
minimihinta: 120 €
962. Sururisti 1941 / Mourning Cross 1941 01-
Suomen Valkoisen Ruusun Ritarikunta
963. Suomen Valkoisen Ruusun 1. luokan ritarimerkki, kullattua hopeaa ja emalia. / Finlands Vita Ros 1. klass riddartecken, förgyllt silver och emaljer. / Order of the White Rose of Finland 1st class Knigth's Cross, gilt silver and enamels. Ag 01 -
minimihinta: 60 €
964. Suomen Valkoisen Ruusun ansiomitalit: 1 luokka kultaristein, 1 luokka ja 2 luokka. Aluperäisissä koteloissa./ Order of the White Rose medal 1st cl with gold cross, medal 1st class, medal 2nd class. In original boxes. Ag, Ae 01
Suomen Leijonan ritarikunta
965. Suomen Leijonan komentajamerkki. Kullattua hopeaa (813) ja emalia. Tillanderin alkuperäiskotelo. Taustapuolella emalivaurio. / Order of the Lion of Finland. Commander’s badge. Gilt silver (.813) and enamels. Original box of Tillander. Enamel damage on reverse. Ag 1+-01
minimihinta: 75 €
966. Suomen Leijonan 1. luokan ritarimerkki. Hopeaa (813) ja emalia. Valm. A. Tillander. Alkuperäinen kotelo. Taustapuolen emalissa pieniä vikoja. / Order of the Lion of Finland. First class knight's badge. Silver .813 and enamels. By A. Tillander. Original box. Small enamel defects on reverse. Ag 01-
minimihinta: 45 €
967. Suomen Leijonan ansioristi. Valm. Koruteollisuus Tillander, Helsinki. Hopeaa 813. Alkuperäinen kotelo. / Order of the Lion of Finland. Merit Cross. By Tillander, Helsinki. Silver 813. Original box. Ag 1+-01
minimihinta: 35 €
Vapaussota 1918
968. Vilppulan risti 1918 / Filpula korset / The Vilppula Cross 1918. 01
969. Vapaussodan invalidimerkki (1924). SKOY. № 83. Tiainen 10.1.1a (R4). Kiinnitysruuvi puuttuu, taustapuolella jälkiä tinakorjauksesta. / Badge of the Disabled Veterans of the Independence War, "1918 War Wound badge". Suspension screw missing, traces of tin repair on reverse. 1+-01
970. Vapaussodan pronssinen muistomitali, 30 mm. Paino 14,5gr. Hopeoinnista vain rippeitä jäljellä. Todennäköisesti 1920-luvun tuotantoa./ Frihetskrigets minnesmedalj i brons, 30 mm. Vikt 14,5 gr. Lämningar av försilvring. Troligtvis 1920-talet.
971. Vapaussodan rakuunoiden merkki. Hopeaa. Tiainen 6.1.69 (R4) / The Badge of Liberation war dragoons. Silver. 01
minimihinta: 200 €
972. Jyväskylän-Pieksämäen (Savonlinnan) radan jetoni 1913-1918. Rautaa. Reunoissa pieniä ruostejälkiä. / Jetton for the Jyväskylä-Pieksämäki (Savonlinna) railway 1913-1918. Iron, small rust spots on the edges. Ex Karl Snellman (1855-1928). Fe 1+-01
minimihinta: 300 €
973. Henkilökokonaisuus: Jääkäri Robert Ferdinand Raines (ent. Rysell), s. 16.10.1893 Kajaanissa. Sis. Jääkärimerkki 27. Hopeaa (813) ja emalia. Valmistaja Wilhelm Pettersson, Turku 1919. Neulakiinnitys muutettu ruuvikiinnitykseksi, josta johtuen merkin numerointi ei ole näkyvissä. Tavanomaista kuluneisuutta. Kunniamerkkiripa (10 merkkiä): Vapaudenristi 4 lk 1941 miekoin, Päämajan risti 1939-45, Vapaudenmitali 1 lk 1918, Vapaussodan mm soljella “Karjalan rintama”, Talvisodan mm soljella “Kotijoukot”, Jatkosodan mm, Heimosotien muistoristi miekkasoljella, Karjalan muistomitali (1923), Saksan 1. maailmansodan muistoristi ns. “Hindenburg-risti” miekoin, Unkarin 1. maailmansodan muistomitali. Lisäksi suojeluskuntain hopeinen palkintomitali “I. P. V ottelu 4/6 22”, Rainesin sotilaspassi sekä valokopio hänen kantakortistaan. / Personal group: Jaeger Robert Ferdinand Raines (formerly Rysell), born Oct 16, 1893 in Kajaani. Included Jaeger 27 badge. Silver (813) and enamels. By W. Pettersson, Turku 1919. Needle suspension altered to screw suspension with the result that the badge’s number is no more visible. Typical traces of wear. Order bar with 10 badges: Liberty Cross 4th class 1941 with swords, Head Quarters Cross 1939-45, Liberty medal 1st class 1918, War of Liberation 1918 medal with clasp, Winter War 1939-40 medal with clasp, Continuation War medal 1941-45, Kindred Nations War Cross 1918-22 with sword clasp, Carelia medal (1923), German WWI Honour cross “Hindenburg-Kreuz”, Hungarian WWI medal. Additionally included Home Guard sports medal from 1922 (silver), Raines’ military passport and a photocopy of his military record. 1+, 1+-01
minimihinta: 2 000 €
Vuosien 1939-1945 sodat

Talvisota 1939-1940 - Jatkosota 1941-1944 - Lapin sota 1945.

974. Pioneeriristi /Pionjärskorset / Pioneer's cross 01
975. Sinisen prikaatin risti (3 Prikaatti) / Blue Brigade Cross (1941-44). 01 (nauha/ribbon 1+)
976. Jatkosodan Lapinristi. Taustap. teksti: 1941 LAPPI 1944 / Fortsättningskrigets Lapplandskross / Continuation War Lapland Cross. 01
977. Vapaaehtoisristi, myönnetty vuosien 1939-1945 sotien partiolähetteille jotka toimivat puolustusvoimien aputehtävissä. 1+-01/ Frivilligkorset. Förlänades åt scouter som 1939-1945 fungerade som stafetter till försvarets hjälp./ Volunteer cross. Given to boyscouts who during the years 1939-1945 assisted the armed forces in communication duties.
978. Aseveli- eli rähinäremmimerkkejä 3 kpl (8D, 2D ja 5D). Yksi mutteri puuttuu./ Vapenbrödramärken 3 st ( 8D, 2D och 5D). En mutter fattas./ Unit comrade badges for Continuation war divisions 8, 2 and 5. One washer missing. 1+-01,01
minimihinta: 60 €
979. Aseveli- eli rähinäremmimerkkejä 3 kpl ( JR56, JR24 sekä Jalkaväen koulutuskeskus 24)./ Vapenbrödramärken (IR 56, IR24 samt Infanteriets utbildingscentral nr 24)./ Continuation war unit comrade badges: Infantry regiments 56 , 24 and Training camp 24. 1+-01,01
Muita kunniamerkkejä
980. Päämajan risti (vikoja), Talvisodan mm Karjalan kannas -soljella, Väestönsuojelun ansioristi (hopeaa/silver 925, B8=1979, keskusosa irronnut ja liimattu väärin päin), Karjalan siirtoväen muistomitali. Yht. 4 merkkiä. / Group of 4 badges, partly with defects. 1+
981. Reserviläisliiton pronssinen ansiomitali XXXX-soljella, Reserviläisliiton erikoisluokan ansiomitali (1/2005, mukana kotelo), Pohjois-Karjalan reserviläispiirin kultainen ansiomitali. Yht. 3 kpl. / Group of 3 Finnish conscript medals. Ae 01
982. Upseeriliiton ansiomitali. Vanha malli. Hopeaa (813), C7 (1956). / Finnish Officers' Association merit medal. Old model. Silver .813. Year mark C7 (1956). Ag 1+-01
983. Suomen kaupunkiliiton ansiomerkkejä 4 kpl: 20, 25, 30 ja 40 työstä. / Finska stadsförbundets förtjänsttecken, 4 st, 20, 25, 30 och 40 års arbete. / Finnish Federation of Municipalities, merit badges for 20, 25, 30 and 40 years work. 01
984. Keskuskauppakamarin kultainen elämäntyömerkki, kullattua hopeaa. / Centralhandelskammarets gyllene förtjänstecken för livsarbete. Förgyllt silver. / Finnish Central Chamber of Commerce Golden badge for life’s work. Gilt silver. Ag 01-0
985. Kokoelma Keskuskauppakamarin ansiomerkkejä, 10–40 vuotta, yht. 20 kpl, joista 15 kpl hopeaa. / Collection of Finnish Central Chamber of Commerce badge, 10–40 years, in total 20 pcs, of which 15 made of silver. Ae, Ag 01
minimihinta: 45 €
Kunniamerkkiripoja
986. Reserviläistyössä ansioituneen veteraanin kunniamerkkiripa (14 merkkiä): Vapaudenristi 3 luokka siviiliansioista (ilman vuosilukua, hopeaa, N8=1990), Talvisodan mm miekoin ja ”Karjalan kannas”- soljella, Jatkosodan mm, Sotilasansiomitali, Väestönsuojelun 1 lk ansiomitali, Reserviläisliiton ansioristi, Reserviupseeriliiton kultainen ansiomitali, Länsi-Kannaksen muistoristi 1939-40, Aunuksen risti – VI Armeijakunta 1941-44, Sininen risti, Reserviupseeriliiton – Reservin aliupseerien liiton ansioristi, Reservin aliupseeriliiton ansiomerkki (Nro 4, hopeaa 925, X8=1999), Ruotsin reserviupseeriliiton kultainen ansiomitali (nro 22, nimikaiverrus, hopeaa 925, C10=1977) ja saman järjestön ansiomerkki. / Order bar with 14 badges: Liberty Cross 3rd class for civil merits without year (silver, N8=1990), Winter War medal with swords and clasp, Continuation War medal, Finnish Military Merit medal, Conscript officer medals and badges, Western Isthmus Cross 1939-40, Aunus Cross 1941-44 etc, SWEDEN/SVERIGE, Svenska Värnpliktsofficersförbundets förtjänstmedalj i guld (Nr. 22, name engraving, silver 925, C10=1977) + Förtjänsttecken. 1+-01
minimihinta: 300 €
987. Pienoiskunniamerkkiripa (13 merkkiä): Vapaudenristi 3 luokka siviiliansioista, Talvisodan mm miekoin ja ”Karjalan kannas”- soljella, Jatkosodan mm, Sotilasansiomitali, Reserviupseeriliiton kultainen ansiomitali, Reserviläisliiton ansioristi, Länsi-Kannaksen muistoristi 1939-40, Päämajan risti, Sininen risti, Väestönsuojelun ansioristi, Ruotsin reserviupseeriliiton hopeinen ansiomitali (hopeaa, N9=1963) ja saman järjestön ansiomerkki, Klara-Lidingö FBU:s medalj. / Miniature order bar with 13 miniatures: Liberty Cross 3rd class for civil merits, Winter War medal with swords and clasp, Continuation War medal, Finnish Military Merit medal, Conscript officer medals and badges, Western Isthmus Cross 1939-40, Head Quarters Cross etc. SWEDEN/SVERIGE, Svenska Värnpliktsofficersförbundets förtjänstmedalj i silver (silver, N9=1963) + Förtjänstmärke (merit badge), Klara-Lidingö FBU:s förtjänstmedalj. 01
minimihinta: 90 €
988. Kunniamerkkiripa (7 merkkiä): Vapaudenristi 4 lk 1941 miekoin, Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki, Suomen Leijonan ritarimerkki, Jatkosodan mm, Suomen olympialaisten ansiomitali, Suomen liikuntakulttuurin ja urheilun kultainen ansioristi, 7. Divisioonan risti (Kalparisti). / Order bar with 7 badges: Liberty Cross 4th class 1941 with swords, Order of the White Rose Knight’s cross, Order of the Lion knight’s cross, Continuation War medal, Finnish Olympics merit medal, Finnish Physical Education and Sports golden merit cross, 7th Division cross (Kalpa Cross). 1+-01
minimihinta: 220 €
989. Kunniamerkkiripa (5 merkkiä): Vapaudenmitali 2 lk 1941, Suomen Valkoisen ruusun 1 lk ansiomitali (hopeaa 813, U7=1973), Talvisodan mm, Jatkosodan mm, 10. Divisioonan muistoristi 1941-1944. / Order bar with 5 badges: Liberty medal 2nd class 1941, Order of the White Rose 1st class merit medal, Winter War 1939-40 medal, Continuation War 1941-45 medal, 10th Division Cross 1941-44. 1+
990. Kunniamerkkiripa (4 merkkiä): Vapaudenmitali 2 lk 1939, Talvisodan mm miekoin ja Rannikkopuolustus-soljella, Jatkosodan mm (ruotsink.), Rannikkopuolustuksen risti. / Order bar with 4 badges: Liberty medal 2nd class 1939, Winter War 1939-40 medal with swords and clasp ”Coastal defence”, Continuation War medal (Swedish language version), Coastal Defence Cross. 01
991. Pienoismerkkiripa: Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki, Jatkosodan mm (ruotsink.), 17. Divisioonan risti ”Tammidivisioona” soljilla ”Svir” ja ”Näset”. / Miniature bar: Order of the White Rose Knight, Continuation War medal (Swedish language version), 17th Division Cross with 2 bars. 01
Merkkejä ym
992. Rannikkolaivaston merkki 5/RL 1929-30 (torpedovene S5?). Hopeaa (813) ja emalia. Saajan nimi annetaan ostajalle. / A Finnish Navy badge "5/RL 1929-30". Silver .813 and enamels. Name of the recipient will be given to the buyer. Ag 01
minimihinta: 200 €
993. Suomen lentomerkki (1918-1945). Hopeaa 813, U5 (1925). Valmistaja Oy Kultala Ab, Helsinki. Tiainen 10.3.1d (R5). Pieniä naarmuja emalissa. / Finnish Pilot badge 1918-1945. Silver .813. By Kultala, Helsinki 1925 (year mark U5). Tiny scratches on enamel. Ag 1+-01
minimihinta: 700 €
994. Suomen lentomerkki konekivääriampujalle ja tähystäjälle. Valkometallia. Pieni emalivaurio. Tiainen 10.3.2 (R5). / Finnish Pilot badge to gunners and radio-operators. White metal. Small enamel defect. 1+-01
minimihinta: 400 €
995. UK 52. Upseerikurssin merkki (1.8. - 7.11.1941). Veljekset Sundqvist. Nimikaiverrus. / -course badge. 1+-01
996. UK 59. Upseerikurssin merkki (4.7.-15.11.1944). Velj. Sundqvist. Tiainen 13.5.49 (R1). Nimikaiverrus. / Officer course badge. Ae 01
997. Rakuunaristi hopeisena, leimattu 1937./ Dragonkorset i silver, stämplat 1937./Cross for dragoons in silver. Silver hallmark 1937. 1+-01
998. Rannikkojääkärien joukko-osastoristi, ns. Teikarin risti. / Kustjägartruppernas truppförbandskors, det sk. Teikari korset./ Cross of the naval jaeger troops, the Teikari-cross. 01
999. Akateeminen Karjala Seura (AKS) jäsenmerkki, ns valamerkki (numeroitu), korkeus 18 mm sekä oppikoululaisten merkki (OKS), mutteri vaihtunut, korkeus 14 mm. 1+,01
minimihinta: 60 €
Sekalaista
1000. Jetoni, Vakuutusyhtiö Salama. 1930, 18k, Paino 9,6 gr/ Jetong, Försäkringsbolaget Salama, 1930, 18k, vikt 9,6 gr. / Jeton, insurance company Salama. 1930. 18k, 9,6 gr. 01
minimihinta: 300 €
1001. Erä urheiluaiheisia merkkejä, yht 35 kpl./ Ett parti sportrelaterade märken, 35 st./ Finnish sport badges and pins, 35 pcs. 1-01.
1002. Partiojärjestöjen merkkejä 19 kpl, joukossa myös hopeisia./ Scoutmärken 19 st. Även silvermärken.
1003. 1,5 kg erilaisia siviilimerkkejä, nappeja, pinssejä, rasioita ja muuta. 300-500 kpl. Muutama hopeinen./ 1,5 kg olika civila märken och tecken, några i silver. 300-500 st.
1004. Erä siviilimerkkejä, yli 40 kpl josta 18 hopeisia (yht 59gr)./ Ett parti civila märken. Över 40 st varav 18 i silver (59gr).
1005. SVR ja SL ritarikuntien alempien luokkien rasioita, yht 35 kpl. Vaihteleva ikä ja kunto. Puutteita/ FVR och FL lägre gradernas ordensboxar. Sammanlagt 35 st av olika ålder och skick. Delar kan fattas. / Boxes to Finnish SVR and SL lower class orders and medals. 35 pieces in different condition. Parts missing.
1006. SVR ja SL ritarikuntien alempien luokkien rasioita, yht 22 kpl. Vaihteleva ikä ja kunto./ FVR och FL lägre gradernas ordensboxar. Sammanlagt 22 st av olika ålder och skick./ Boxes to Finnish SVR and SL lower class orders and medals. 22 pieces in different condition.
1007. Erä kaupan, teollisuuden, hallinnon ja järjestöjen ansiomitaleita. Yhteensä 20 kpl. / Ett parti förtjänsttecken, 20 st. / Lot: Decorations from industry, administration, business and organisations. 20 pcs.
1008. Sekalainen erä merkkejä ja tunnuksia. / Parti diverse märken och emblem.
minimihinta: 0 €
Suojeluskunnat
1009. 1. luokan tunnustusmerkki. Numeroitu. / Skyddkårens tecke av erkännande. 1, klass. Numrerad. 01
1010. 2. luokan hiihtomerkki. S.K.O.Y./ Skyddkårens skidlöppningstecke. 2. klass. 1+-01
1011. 3. luokan hiihtomerkki. S.K.O.Y./ Skyddkårens skidlöppningstecke. 3. klass. nja 1+-01
1012. Kansio, jossa Satakunnan suojeluskunnan piiriesikunnan saamia sähkösanomia, kirjeitä ja onnittelukortteja vuosilta 1924-1938. Omakätisiä allekirjoituksia Mannerheim, P. E. Svinhufvud, Matti Laurila, K. Vaala, Svante Sundman, Ernst Linder sekä monia muita. Yli 100 kpl dokumentteja. Mielenkiintoinen kokonaisuus. / Pärm med telegrammeddelande, brev och gratulationskort till Satakunta Skyddskårsdistrikt 1924-1938. Över 100 st dokument. Delvis med egenhändiga signaturer av bla Mannerheim, Svinhufvud, Ernst Linder mm. / An album with telegrams, letters and gratulation cards etc to the Satakunta Home Guard from years 1924-1938. Over 100 pcs. Partly with handwritten signatures, among other Mannerheim, Svinhufvud, Ernst Linder etc.
1013. Erä: Kalvosinnapit, kaulusmerkit, rintamerkki ja pienoistunnus./ Lott: Manchettknappar, kragmärken, bröstmärke samt miniatyrmärke. 1+-01,01
1014. Erä suojeluskunta-aiheisia merkkejä ym mm Suojeluskunnan pronssinen ansiomitali, Kuntoisuusmerkki 2 luokka, Kuntoisuusmerkki 3 luokka, Valioluokan harrastusmerkki, Harrastusmerkki 1 luokka, Harrastusmerkki 2 ja 3 luokka, Sininen risti soljella, Hihakilpi (2x, sin/kelt ja valk/musta, miehistö), Sk palkintolusikoita (7x), kokardi (pun/musta), neulamerkki (sin/pun emali). / Lott skyddskårsmärken bl.a. 1+-01,01
minimihinta: 120 €
Lotta Svärd
1015. Kunniamerkkiripa (6 merkkiä) sekä Lotta-aiheisia merkkejä, mitaleita ym 12 kpl mm. Ripa: Talvisodan muistomitali, Jatkosodan muistomitali, Kotijoukkojen muistoristi, Päämajan risti, Sininen risti, Lotta muistomitali sekä Lotta kaulamerkki (hopeaa) + pienoismerkki, 10-v. merkki, Hiihto- ja kävelymerkki 2lk ja 3 lk, kurssimerkki (hopeaa), lääkintälotta kangasmerkki, Lotta-Svärd pronssimitali, Linnoitustöiden pronssinen osanottajamerkki, Lotta jäsenkortti, kirjeenavaaja jne. 1+-01,01