Hae huutokaupasta 154
Aloita kuvaesitys 154
nro 154.
2020-12-12 klo 11:00

Kunniamerkit - muut maat

Belgia
1031. Kruunuritarikunta, rintatähti "grand officer", hopeaa ja emalia, alkuperäisessä rasiassa, Valmistaja De Greef, Bryssel. / Kronorden, kraschan för storofficer, silver och emalj, i etui, tillverkare De Greef, Bryssel./ Order of the crown, star of grand officer, in its box, silver end enamel, manufacturer De Greef, Brusselles. 01
minimihinta: 300 €
1032. Leopold II:n ritarikunta. Ritarimerkki palmunlehvällä. Kaksikielinen teksti. Leimattua hopeaa (900). / Order of Leopold II. Knight's cross with palm. bilingual motto. Marked silver (900). Ag 01
minimihinta: 35 €
Tanska
1033. Dannebrogin ritarikunta. Pienoismerkki. Kullattu. Frederik IX:n monogrammi (1947-1972). / Order of Dannebrog. Miniature. Gilt. 1+-01
Eesti
1034. Viron vapaussodan muistomitali, suomalainen nauhasidonta. / Estniska frihetskrigets minnemedalj, Finsk bandupphängning. The Commemorative Medal of the Estonian's War of Independence. Finnish style ribbon. 1+ - 01
Saksa
3. valtakunta
1035. Rautaristi 2. luokka 1939. Ruotsalaisittain monteerattu nauha. / Järnkors 2. klass 1939. Svensk sk. "hovmontering". / Iron Cross 2nd class 1939. Ribbon mounted in Swedish way. 1+-01
1036. Badges: Gruppe Franken 1938 sports badge, RAD-badge, Party member badge, Jugendsfest 1936 badge, Hitler youth badge (enamel defect) and Arbeitsdank badge (enamel defects).
Iso-Britannia
1037. Pelastusarmeijan pitkän ja uskollisen palveluksen risti. Sterling-hopeaa ja emalia. Nimetty suomalaiselle saajalle 25 vuoden palveluksesta (1932-1957). / Salvation Army Long and Faithful service medal. Sterling silver and enamel. By J.R. Gaunt & Son, Birmingham 1954. Named to a Finnish person for 25 years service (1932-1957). 40 x 36 mm. Ag 01
Norja
1038. Pyhän Olavin ritarikunta. Komentajamerkki miekoin. Kullattua hopeaa (925) ja emalia (pieniä emalivaurioita taustapuolella). Valm. J. Tostrup, Oslo. Aluperäinen kotelo ja button. / Sankt Olavs orden. Kommandörstecken med svärd. Gyllt silver (925) och emaljer (småemaljskador på baksidan). Tillverkare J. Tostrup, Oslo. Originaletui samt button. / Order of St. Olav. Commader’s badge. Gilt silver .925 and enamels (small enamel defects on reverse). By J.Tostrup, Oslo. Original box of issue, button. Ag 01-
minimihinta: 600 €
Syyria
1039. Erä, 2 kpl Syyrian armeijan mitaleita. / Syrian Arab Army medal (established in 1962), Medal of Training “Wasim al-Tadrib”. In total 2 pcs. Ae 1+-01
Ruotsi
1040. Minnesmedaljen för slaget vid Hogland 1788. Förgylld koppar. 29mm. Inramad. Mycket sällsynt. Fuktskadad, fläckar, delvis bortfall av förgyllning. /Suursaaren meritaistelun 1788 mitali. Kullattu kupari, 29mm, kehystetty, erittäin harvinainen. Kostausvaurioita, pilkkuja, osittaista kultaus poissa. / Commemorative medal for the battle of Hogland 1788. Gilt copper. 29 mm. Scarce. Humidity stains, spots, some lack of gilt. 1+-01. (Boström II 98 I)
minimihinta: 200 €
1041. Gustav V. Kungliga Patriotiska Sällskapet, silvermedalj (41 mm) “för långvarig trogen tjänst”. Rand märkt “SILVER 1943”. Länken och bandet saknas. I originaletui. / Hopeamitali (41 mm). Kiinnityslenkki ja nauha puuttuvat. Alkuperäinen kotelo. / Silver medal (41mm). Suspension link and ribbon missing. Original box. Ag 1+-01
minimihinta: 25 €
1042. Svenska värnpliktsofficersförbundets förtjänstecken, förtjänstmedalj i silver (silver, U9=1970, gravyr) och brons (med felaktigt band), minnesmedalj med anledning av 2003 års organisationsförändring + miniatyr, FBU-föreningen Klara-Lidingös förtjänstmedalj. Sammanlagt 5 medaljer och 1 miniatyr. / Erä ruotsalaisia reserviläisjärjestömitaleja, yhteensä 5 mitalia ja yksi miniatyyri. Yksi hopeaa, yhdessä mitalissa virheellinen nauha. / A group of Swedish concript officer medals. In total 5 different and 1 miniature. One of the medals is made of silver, one has wrong ribbon. Ag, Ae 01
1043. Telefonaktiebolaget L. M. Ericsson, miniatyrversion (16 mm) av förtjänstmedaljen. Guld (18K).Vikt inkl band 4,8 g. I etui tillsammans med två nålmärken av silver. Tillverkade i Sporrongs fabrik i Ekenäs, Finland. Finska årstämplar T8 (1996). / Puhelinvalmistaja L. M. Erikssonin ansiomitalin miniatyyriversio (16 mm). Kultaa (18K), paino nauhan kanssa 4,8 g. Kotelossa kahden hopeisen neulamerkin kanssa. Valmistettu Sporrongin Tammisaaren tehtaalla. Suomalaiset vuosileimat T8 (1996). / Miniature merit medal (16mm) of the telephone company LM Ericsson. Gold (18K), weight with ribbon 4.8g. In case with two silver needle badges. By Sporrong, Tammisaari, Finland. Year marks T8 (1996). Au, Ag 01
Ukraina
1044. Prinssi Jaroslav Viisaan ritarikunnan 3:nnen luokan kunniamerkki. (komentaja). Myönnetty ruotsalaiselle diplomaatille Hans Blixille Ukrainan presidentin toimesta osoituksena Tsernobylin onnettomuuden torjuntatöiden eteen tehdystä työstä. Kullattua hopeaa./ Utmärkelsetecknet av Prins Jaroslav den Vises 3:dje klass. (Kommedör). Tilldelad den svenske diplomaten Hans Blix av Ukrainas president som utmärkelse för hans insats i bekämpningsarbetet av Tchernobylolyckan. Förgyllt silver/ Order of Prince Yaroslav the Wise (Орден князя Ярослава Мудрого) 3rd class (Commader). Full set. Given to swedish diplomat Hans Blix by the Ukrainian president for the work in battling the Chernobyl disaster. Gold plated silver. Au 01
minimihinta: 500 €