Hae huutokaupasta 154
Aloita kuvaesitys 154
nro 154.
2020-12-12 klo 11:00

Muita mitaleita

Suomalaisia mitaleita
Hopeamitaleja
1091. Hugo Pipping - kansler för Åbo Akademi. "Frihet under ansvar". J. Finne 1965. L 245. Hopeaa/silver 813, M7 (1965), 187 g. 70 mm. Ag 1+-01
minimihinta: 75 €
1092. Ossian Schauman. Samfundet Folkhälsan i svenska Finland. Theodor Schalin 1948. L 286. Hopeaa/silver 813, U6 (1949), 100 g, 56 mm. Ag 1+-01
1093. A. L. Wallgren. “Professori Axel Wallgren a discipulis”. Ville Vallgren 1938. L 339. Hopeaa/silver 813, I6 (1938), 79 g. 56 mm. Ag 01
1094. Mika Häkkinen – Winner 1998 1999 World Champion – Formula One World Drivers Champion West McLaren Mercedes. Hopeaa / silver 15,55 g (999). Ag Proof 01-0
minimihinta: 10 €
1095. Joensuun lyseon 100-vuotismitali. ”Pro Patria et Carelia – Lyceum Ostii Careliae complevit centum annos MCMLXV”. Hopeaa / silver 813, M7 (1965). 55 mm. Ag 01
1096. Garantiföreningen för invalidstiftelsen (Invalidisäätiön kannatusyhdistys). Numeroitu ansiomitali nimikaiverruksella / Numrerad förtjänstmedalj med namngravering. Vrt/jfr. Laitakari 487 (suomenkielinen versio/finsk version). Hopeaa/silver 813, M7 (1965). 50 mm, 44,6 g. Ag 1+
minimihinta: 35 €
1097. Pohjoismainen Yhdyspankki – Nordiska Föreningsbanken 1862-1962. A. Tukiainen. L 675. 70 mm. Hopeaa/silver 813, L7 (1962). 800 g. Ag 1+
1098. Suomen kenttätykistön säätiö. “Omistettu Suomen kenttätykistölle tykistönkenraali V. P. Nenosen 70-vuotispäivänä”. Hopeaa/silver 813, K7 (1963), 56 mm. Nimikaiverrus / namngravering / name engraving. Ag 01
1099. The Finnish-American Society. Eila Hiltunen 1968. L 421. Kullattua hopeaa / förgyllt silver / gilt silver 830, Z7 (1977), 194 g, 70 mm. Ag 01-0
1100. Suomen numismaattinen yhdistys – Itsenäinen Suomi 60 vuotta. Gustaf von Numers 1977. 2 mitalia, à 29 g (925) 40 mm. Patinoitu ja patinoimaton (lyöntikiiltoinen) versio, jälkimmäinen harvinainen. Mukana kotelot ja aitoistodistukset. / 2 st Numismatiska Föreningen i Finlands silvermedaljer till självständiga Finlands 60-årsjubileum 1977. Patinerad och opatinerad version. Etuierna o sertifikaten finns med. / Two silver medals commemorating 60th anniversary of Finland’s independence in 1977. Included boxes and certificates. Ag 01
1101. Mitali: Suomen suurpedot 2004. Ursus arctos (karhu), Gulo gulo (ahma), Canis lupus (susi), Lynx lynx (ilves). Puukotelossa. / Medalj – Finlands rovdjur, i träetui. / Medal – Carnivoran mammals of Finland. In wooden box. Hopeaa / silver 1 kg 999/1000. Ag Proof 0
minimihinta: 500 €
1102. Phoca hispida saimensis - Saimaannorppa - Saimenvikaren. Toivo Jaatinen 2005. Suomen rahapaja / Myntverket i Finland / Mint of Finland. Hopeaa / silver 1 kg (999). Proof 0
minimihinta: 500 €
Pronssimitaleja
1103. Israel Hwasser. "Ardet et dirigit". Lea Ahlborn 1873. Ae 1+
minimihinta: 10 €
1104. Pisanello. Toivo Jaatinen 1973. Kuuluisan renessanssitaiteilijan kunniaksi valettu taidemitali, jossa on aukeava oviosa (saranat kunnossa!). / Gjuten konstmedalj av brons med dörrdel som går att öppna. / Cast bronze medal with a door part that can be opened. 11,3 mm. Ae 01
1105. Kerppo K. Kankaanranta. Erkki Saarikuru 1989. Valettu / gluten / molded. 120 mm. Ae 01
minimihinta: 35 €
1106. C. G. E. Mannerheim. 3 mitalin sarja. Heikki Häiväoja 1997. / 3 bronsmedaljer. / 3 bronze medals. Ae 1++-01
1107. 100 vuotta suomalaista oopperaa (Eila Hiltunen 1973). Kotelossa, jossa hopeinen laatta: Suomen Kansallisooppera 20.8.1974. Ae 01
1108. Johan Jacob von Julin & Fiskars 1937. Gerda Qvist. L 128. 75 mm. Ae 1++-01
1109. Haapaniemen ja Haminan kadettikoulut / Kadettskolor i Haapaniemi och Fredrikshamn / Haapaniemi and Hamina cadet school. John Munsterhjelm 1921. B II 135. 55 mm. Ae 1+
1110. Tunnistamaton teatteri/elokuva-aiheinen palkintomitali “Kunniapalkinto annettu”. Sign. Oittinen. Valettu. / Oidentifierad prismedalj med anknytning till teater/film. Gjuten. / Unidentified theathre/cinema related prize medal by Oittinen. Cast. Ae 01
1111. Millenium 2000 (HV 1999) ruuvimitali. 5-osainen, 3 jetonia mitalin sisällä mm1 mk 1864. Puukoteloineen / 5-delad, tre jetonger inuti medaljen. I träetui. 50 mm 01-0
1112. Suomen Punainen Risti - "Hädän kolmet kasvot" / Finlands Röda Kors - "Nödens tre ansikten" / Finnish Red Cross - "The Three Faces of Agony". Laila Pullinen. Kolmiosainen mitali, joka on koottavissa ristin malliseksi pienoisveistokseksi (95 x 95 x 95 mm), numeroitu. /3-delars medalj som kan konstrueras till en korsformad statyett, numrerad. /a 3-part medal which can be arranged to a cross shaped small sculpture, numbered. Ae 1++
1113. “1 syrra”, Suomen Yritysrahoitus Oy:n mainosrahakkeita 2 kpl. / Finska Företagsfinans Ab:s reklammynt 2 st. / Lot of 2 advertisement coins of a Finnish finance company. 47 + 48 mm. Ae 01
minimihinta: 1 €
Uusia mitalisarjoja
1114. Tove Jansson ja muumit -kokoelma, 12 kpl hopeamitaleja à 27 g kotelossa. / Samling 12 st silvermedaljer med muminmotiv i etui. / Collection of 12 Moomin silver medals in case. Ag Proof 0
minimihinta: 130 €
1115. FAI – Fédération Aéronautique Internationale. Turkissa ja Espanjassa järjestettyjen kansainvälisten ilmailukisojen kunniaksi lyötyjä hopeamitaleita "10 Euro", 10 kpl sarja puisessa kotelossa, à 27 g (925). Valmistaja Suomen Rahapaja. / World Air Games silver commemoratives struck by the Mint of Finland, a series of 10 different, each 27 g .925 silver. Original wooden box. Ag Proof 01-0
minimihinta: 130 €
1116. Suomen olympiasankarit -mitalikokoelma. Paavo Nurmen juhlaraha 100 mk 1997 (proof) ja 6 kpl hopeamitaleita: Hannes Kolehmainen, Ville Ritola, Paavo Aaltonen, Veikko Huhtanen, Lasse Virén, Pertti Karppinen. Mitalien paino 27 g/kpl, hopeaa (925). Kotelossa. / Samling 6 st silvermedaljer och Paavo Nurmis jubileumsmynt (100 mk 1997, proof) i etui / Collection of 6 silver medals and Paavo Nurmi commemorative coin (100 markkaa 1997, proof). Wooden box included. Ag Proof 0
1117. Kalevala 150 vuotta. 3 hopeamitalia á 31g .996, 38,61mm. "Puisessa" kotelossa./ 3 st silvermedaljer i träetui. Ag 0
Eriä ja kokoelmia
1118. Eila Hiltusen lääketiedeaiheisia pronssimitaleita: William Kerppola 1960, Juuso Kivimäki 1963, Yrjö Meurman (1957), A. J. Palmén 1959, Aarno Turunen (1959), Armas Vartiainen 1971, Suomen lääkäriliito 1960. Yht. 7 kpl. / Samling 7 st E.Hiltunens läkarmedaljer. / Collection of 7 medicine related medals by E.Hiltunen. Ae 01
1119. Kokoelma, 24 kpl mitaleita 1950-luvulta eteenpäin. Erityisesti liike-elämän vaikuttajien, järjestöjen ja yritysten mitaleita. / Samling 24 st medaljer från 1950-talet framåt. / Collection of c. 24 medals with oldest being from 1950’s. Mainly related to business, corporations etc. Ae 1+-01
minimihinta: 20 €
1120. Erä, 22 kpl urheilukisojen (jääkiekko, yleisurheilu, hiihto jne) kunniaksi lyötyjä mitaleja koteloissaan. Mitaleista 8 kpl hopeisia. Lisäksi 13 kpl vastaavia mitaleita ilman koteloita. / Lott 35 st idrottsmedaljer, varav 8 st silver. Delvis med originaletuier. / Group of 35 sports related medals partly in original boxes. 8 medals are made of silver. Ag, Ae 01-0
minimihinta: 90 €
1121. Kokoelma, n. 50 kpl mitaleita, plaketteja ym. Mm. maanpuolustusaihetta, presidenttejä, yritysmitaleja ym. / Lott ca 50 diverse medaljer, plaketter mm. / Group of c. 50 medals, plaquettes etc. Ae 1+-0
minimihinta: 20 €
1122. Erä, n. 50 kpl sekalaisia mitaleita. / Lott ca 50 st diverse medaljer. / Group of c. 50 miscellaneous medals. Ae 1-01
minimihinta: 1 €
1123. Tavaratalo Stockmann 125 vuotta 1987, “Kaikkien aikojen Stockmann”. Erä, 50 kpl. / Stockmanns varuhus 125 år 1987. Lott 50 st. / Stockmann Department Store 125th anniversary 1987. Group of 50 pcs. 31 mm. Ae 1+-0
minimihinta: 1 €
1124. Erä, 9 kpl yksipuolisia tinavedoksia mitaleista, n. 1950-luku, mm. Iivari Leiviskä, Ilmari Manninen, Väinö Auer. / 9 st ensidiga tennavdrag av medaljer, ca 1950-t. / A group of 9 one-sided pewter proofs of Finnish medals. 1+-01
minimihinta: 1 €
1125. Erä urheilukisojen palkintomitaleja / Lott sportmedaljer / Group of sport medals. Ae 01, 01-0
minimihinta: 1 €
1126. Erä, n. 40 kpl Monetan Mannerheim-sarjan kullattuja pronssimitaleita, kullattuja pronssiharkkoja, Sinivalkoinen sydän -mitalisarjaa, kullattuja ja koteloituja käyttörahoja, Goeden Europa-mitaleita ym. / Lott ca 40 st diverse medaljer, förgyllda bruksmynt mm. / Group of c. 40 medals, plaquettes, gilt circulation coins etc.
minimihinta: 1 €
1127. Erä, yli 200 kpl säästöpankkiviikkomitaleita, kuvattuina mm. presidenttejä. / Lott över 200 st Sparbanksveckan-medaljer. / Group of over 200 Finnish Savings Bank medallions (many with Finnish presidents etc depicted). Ae 1-0
minimihinta: 1 €