Hae huutokaupasta 154
Aloita kuvaesitys 154
nro 154.
2020-12-12 klo 11:00

Militaria

Suomi - Finland
1171. Ratsuväen upseerisapeli m/1922. Akseli Gallen-Kallelan suunnittelema harvinainen sapelimalli. Terän pituus 89 cm. Valmistaja E.Pack & Söhne, Solingen. Terässä SKOHA:n tuontileima. Sapeli on erittäin hyvässä kunnossa, poislukien tupen lievä korroosiojälki (kuva). Terän kärjessä lieviä jälkiä (kuva). Kahvassa kaiverrettu Kulosaaren Suojeluskunnan muistokirjoitus sekä saajan nimi./ Sabel för kavalleriofficer modell 1922. Denna sällsynta sabelmodell är designad av Akseli Gallen-Kallela. Längd på klingan 89 cm. Tillverkad av E.Pack & Söhne i Solingen. På ansatsen även SKOHA importstämpel. Sabeln är i mycket gott skick, dock en smärre korrosion på baljan(bild) och några lindriga skavanker på klingan vars längd är 89 cm. På fästet dedikeringspåskrift av Brändö Skyddskår samt mottagarens namn./ Scarce Finnish cavalry officer sabre model 1922. In very good condition albeit a minor corrosion on the scabbard and some minor stains on the blade. Engraved dedication on grip from Brändö (Helsinki) Civil Guard.
minimihinta: 1 500 €
1172. Hyljepyssy, siepponallilukkoinen, noin 1840-luku. Alkuperätieto Maksamaa, Pohjanlahti. pituus 134 cm paino 5 kg. Tukin selässä kaksoiskotkakuvio./ Sälbössa med snappslaglås ca 1840-talet. Enligt uppgift härstammar från Maxmo, Österbotten. Längd 134 cm vikt 5 kg. På stocken ingraverat en dubbelörn./ Hunting rifle for seal. Snap-percussion system. Double headed eagle carved on stock.
minimihinta: 400 €
1173. Hyljepyssy Pohjanmaan rannikolta. Siepponallilukkoinen. 1800-luvun alkupuolisko. Onnenraha edelleen luotilokerossa tallessa. Pituus 138 cm. Paina 5,1 kg. Ruostetta ja kulumia./ Sälbössa från trakten av Bottniska viken. Snappslaglåsmekanism. 1800-talets första hälft. Lyckoamulett (slant) i kolvlådan. Längd 138cm, vikt 5,1 kg.
minimihinta: 250 €
1174. Komppanianpäällikön malja vuodelta 1937. Tinaa. Korkeus 20,5 cm./ Kompanichefens bägare från år 1937. Tenn. Höjd 20,5 cm./
1175. Upseerin komentovyö. Leimattu INT39. Pituus 110. Olkaremmissä JR10:n pienoismerkki. Kuluneisuutta./ Komandobälte för officer. Märkt INT39. Längd 110. I axelremmen fäst ett miniatyrtecken för IR10. Slitage. / Belt for officers marked INT39. A miniature badge for infantry regiment 10 attached to the shoulderbelt. Worn.
1176. Upseerin olkain m/22, Kellonperä sekä upseerin kokardi (valmistaja A&S Saksa)./Axelklaff för officer m/22, klockhänge samt officerskokard (tillverkare A&S, Tyskland)
1177. Yleisesikunnan joukko-osastotunnukset m/27. Korkeus 23mm. Tummumia./ Generalstabens trubbförbandstecken m/27. Höjd 23mm. Fläckar. / Shoulder badges for general staff officer. 23mm. Spots.
1178. Kunniamerkkien nauhalaattoja/-ripoja 9 kpl. Kuluneisuuta ja likaisuutta. / Släpspännen till utmärkelsetecken. 9 st. Slitage och smuts.
1179. Erä: Yli 50 erillisia sotilasaiheisia merkkejä, tunnuksia, mitaleja jne. / Parti: Över 50 st olikä märken, emblem, medaljer etc.
1180. Yli 50 kpl erilaisia sotilasaiheisia nappeja, merkkejä ja tunnuksia./ Över 50 st olika militärrelaterade knappar, märken och emblem./ Over 50 pcs Finnish military related buttons, badges, pins and unit marks. 1 - 01.
1181. Sekalainen erä aselajitunnuksia ja muita merkkejä yli 70 kpl. / Blandat parti vapenslagstecken samt övriga märken. Över 70 st.
1182. Erä rähinäremmimerkkejä, 6 kpl. Yhdestä puuttuu mutteri. / Ett parti truppförbandsmärken, 6 st. En mutter fattas./ Lot: Military unit emblems , 6 pcs. One suspension plate missing. 1+-01
1183. 20 paria joukko-osastotunnuksia/ 20 par truppförbandsmärken / 20 pairs of military unit badges.
1184. 18 paria joukko-osastotunnuksia / 18 par truppförbandsmärken / 18 pair of military unit badges.
1185. Poikkeuksellisen taidokkaasti valmistettu puhdetyörasia vuodelta 1943. Halkaisija 17 cm. Sisällä muutamia puhdetyö metalliesineitä. Synnerligen välgjort frontmannaskrin från år 1943. Diameter 17 cm. Innehåller olika mindre frontamanna metallföremål.
Ruotsi - Sverige - Sweden
1186. Jalkaväen upseerimiekka, komenderimiekka-tyyppiä. 1700-luvun alku. Kaiverruksia terässä. Rei´ittämätön väistinkilpi. Ei leimauksia. Pituus 96 cm. Kuluneisuutta./ Värja av kommendertyp. Tidigt 1700-tal. Gravyrer på klingan. Operforerad parerplåt. Utan stämplar. Slitage och smärre skavanker. Längd 96 cm./ Infantry officer sword, early 18th century.
minimihinta: 300 €
1187. Komissimiekka m/1685. Lyhennetty laivaston lyöntimiekaksi m/1832. Pituus 89 cm/ Komissvärja m/1685. Avkortad till flottans huggvärja m/1832. Med tumbygel. Längd 89 cm.
minimihinta: 250 €
1188. Erä: 1. Jalkaväenupseerin miekka n. 1800-1810. Terä kaksipuolisella hionnalla. Väistimen ruuvi puuttuu. Terän kiinnitys vajaa. Terä mahdollisesti vaihdettu. Pituus 93 cm. 2. upseerin suora miekka 1700-luvun puoliväli. Rautakahva josta osia puuttuu ja vaurioita. Kaiverrettu terä. Pituus 99cm. ruostetta. 3. Husaariupseerin sapeli 1700-luvun loppupuoli. Kahvassa vaurioita. Terässä ei leimoja. Pituus tupen kanssa 107 cm. Jykevässä messinkitupessa. Ruostetta. Provenienssi Löwen aatelissuku Viro/Ruotsi./ Lot: 1. Infanteriofficersvärja ca 1800-1810. Tveeggad klinga. Knappskruv fattas. Klingan möjligvis bytt. Längd 93 cm. 2. Officersvärja 1700-talets mitt. Fäste av järn. Skador. längd 99 cm. 3. Sabel för husarofficer. Skador på fästet. Klingan utan stämplar. Längd inkl balja 107 cm. Kraftig mässingsbalja. Rostanlupen. Proveniens: Adelssläkten Löwe (Estland/Sverige).
minimihinta: 250 €
1189. Ratsuväenmiekka m/1893 miehistölle. Pituus 114 cm tuppi mukaanluettuna./ Kavallerivärja m/1893 för manskap. Längd 114 cm inklusive balja. /Cavalry sword m/1893 for enlisted men. Lenght 114 cm scabbard inkluded.
minimihinta: 190 €
1190. Seremoniamiekkoja 2 kpl, 1800-luku. Terät leimattu "Charlottenburg". Jykeviä. Pituus 100 ja 104 cm. Lisäksi 3 kpl floretteja myös 1800-luvulta. Provenienssi aatelissuku Löwe, Viro/Ruotsi. Ruostetta ja kulumia. / Ceremonialsvärd 2 st. 1800-talet. Bladen märkta "Charlottenburg". Bastanta. Längd 100 och 104 cm. Även 3 st 1800-tals floretter. Proveniens adelssläkten Löwe, Estland /Sverige. Rost och slitage.
1191. Jalkaväen piilukkokivääri m/1799. Pituus 146 cm. Jouset ja liipaisikoneisto kunnossa. Alkuperäinen latasin. Hyvässä patinoituneessa kunnossa. / Flintlåsgevär m/1799 för infanteriet. Längd 146 cm. Fjädrar spänner, avtryckare fungerar. Original laddstock. I gott patinerat skick./ Infantry flintlockrifle m/1799. Lenght 146 cm. Cock- and frizzensprings in working order. Original ramrod. In a fine patinated condition.
minimihinta: 500 €
1192. Jalkaväenkiväärin m/1799 pistin. Pituus 715 mm. Kulunut, ruostevaurioita. Mukana alkuperäinen tuppi jossa korjauksia. Esinetiedon mukaan peräisin Ömossan taistelusta v. 1808. Mukana myös sapelitasku m/1814. Nahkaa ja messinkiä. Kuivunut, halkeamia ja lieviä vaurioita./ Bajonett till flintlåsgeväret m/1799. Längd 715 mm. Slitage och rostanlupen. I originalbalja, lagningar. Enligt påskrift från slaget vid Ömossa år 1808. Även en sabeltaska för livgardet till häst M/1814. Läder och mässing. Krackeleringar, torkat och smärre skador./ Bayonet for infantry rifle m/1799.
minimihinta: 200 €
1193. Brown Bess kiväärin pistin m/1808. Pituus 545 mm. Ruostetta. / Bajonett m/1808 till Brown Bess flintlåsgeväret. Längd 545 mm. Med vingskruv. Rostanlupen. / Bayonet m/1808 for the Brown Bess rifle. Corroded. Lenght 545 mm.
1194. Pistimiä 4 kpl. Mallit 1811, 1864 sekä 1867. Vaihteleva kunto. / Hylsbajonetter 4 st, modeller 1811, 1864 samt 1867. Varierande skick.
1195. Tykin laukaisupiilukko. 1800-luvun alkuvuodet. Leimattu N:o XVI 24 P. Rautaa ja messinkiä. Erittäin hyvässä kunnossa./ Flintlås för kanon. Tidigt 1800-tal. Järn och mässing. Stämplad N:o XVI 24 P. I mycket gott skick./ Firing device for cannon, flintlock. Early 19th century. Iron and brass.
minimihinta: 200 €
1196. Silverdosa 90 gr. Tillverkad av silversmeden Gösta Mölleborg Stockholm 1840.Har tillhört ryttmästare Samuel Lilliehöök (1805-1859)/ Silverbox 90 gr made by silversmith Gösta Mölleborg 1840. Provenance: Cavalry captain Samuel Lilliehöök (1805-1859)
minimihinta: 220 €
Imperial Russia and Soviet Union
1197. Jalkaväen upseerisapeli m/1913. Terä E&F Hörster, Solingen. Kokoonpano Slava - Moskova. Terässä runsaita etsauksia, n. 55% pituudelta. Bakeliittikahvassa pieniä lohkeamia. Pituus 98 cm. Ei tuppea./ Officerssabel m/1913 för infanteriet. Bladet E&F Hörster, Solingen. Hopsatt firma Slava, Moskva. Bladet etsat till ca 55 % av längden. Smärre skador i bakelitkaveln. . Längd 98 cm. Balja saknas./ Model 1913 sabre for infantry officers. Blade by E&F Hörster, Solingen. Assembly by Slava, Moscow. Etchings approx 55% of blade. Cracks on bakelite grip. Lenght 98 cm. No scabbard.
minimihinta: 900 €
1198. Venäläinen pistin m/1891 kivääriin. Valmistaja Tulan asetehdas. Kulumia ja lieviä vaurioita. Sekä Neuvostolittolainen upseerin lippalakki m/1969. Valmistettu 1987. koko 56./ Rysk bajonett till m/1891 geväret. Slitage och lindrig skada. Även en sovjetisk officersmössa m/1969. Tillverkad 1987. Storlek 56./ Imperial russian bayonet for the m/1891 rifle. Manufactured by Tula. Worn and minor damages. Also a soviet officer cap m/1969 manufactured in 1987. Size 56.
1199. 2 kpl keisariperheen valokuvia vanhoissa kehyksissä. Valokuvien koko 10 x 6 cm ja 17 x 10 cm (Nikolai II). / Two photos of the imperial family in old frames. Sizes 10 x 6 cm ja 17 x 10 cm (Nikolai II).
1200. Neuvostoliitto, Tokarev m/40 kiväärin pistin. Ei tuppea, Kahvassa kaiverrus "Sotamuisto Aunus 10.11.1941"/ Sovjetunionen, bajonett till Tokarev-geväret m/40. Ingen balja. Påskrift "Sotamuisto Aunus 10.11.1941"/ Bayonet for SVT-40 rifle. Inscription in Finnish " War memorabilia Aunus=Olonez 10.11.1941"
1201. Tupakkarasiana käytetty Unkarilaisen 36M käsikranaatin metallisäiliö johon kiinnitetty 2 kpl neuvostoliittolaisia merkkejä. Puna-armeijan 20v-muistomitali (hopeaa) sekä urheilumerkki. Sota-ajan rintamamuisto. / Skalet av en Ungersk 36M Vecsey handgranat som fungerat som tobaksdosa i vilken det fastsatts två sovjetiska märken. 20-årsmedaljen för röda armén (silver) samt ett sportsmärke. Krigsminne från fronten. / Case of Hungarian 36M handgranade on which applied a soviet sportsbadge and a Medal for 20th Anniversary of RKKA (silver). War memorabilia of a Finnish soldier used as a tobacco case. 1 - 1+
1202. Neuvostoliittolaisia kokardeja 80 kpl. Kaikissa piikti tallessa. Vaihteleva kunto./ Soviet hat badges. 80 pcs. All pins intact. Some damages on red star paint.
1203. Erä neuvostoliittolaisia mitaleja, merkkejä ja kokardeja. / Ett parti sovjetiska medaljer, märken och kokarder./ Lot: Soviet medals, badges and cockades. The serial number on the order of the red star has been removed.
Germany
1204. Upseerisapeli 1900-luvun alusta. Ns leijonapääkahva jossa lasikiviupotukset. Kahvassa lieviä vaurioita. Hyvä patina. Terän pituus 77 cm, kokonaispituus 92 cm. / Officerssabel från början av 1900-talet. Sk. lejonhuvudmodell med insatta glasstenar. Fin patina. Längd på bladet 77 cm. Sabeln hela längd 92 cm. Lindriga skaodor på kaveln.
minimihinta: 180 €
1205. Lakkinauha "Schulschiff Deutschland". Ennen vuotta 1945. Hyväkuntoinen mutta ryppyinen. Pituus 130 cm./ Hattband "Schulschiff Deutschland". Före 1945. Fint skick men veckigt. Längd 130 cm./ Cap tally "Schulschiff Deutschland". Pre-1945. Cood but creased condition. Lenght 130 cm.
minimihinta: 60 €
Sekalaista
1206. Piikkinallirevolveri 1860-1870-luvulta. Belgia, Lefaucheux-tyyppinen. Hylsynpoistopiikki ja etutähtäin puuttuu. Kuluneisuutta. Kaliberi n. 8 mm. Lupavapaa. / Belgien. Stiftantändningsrevolver från 1860-70 talet. Lefauchaux- baserad. Hylsavlägsnaren samt framsiktet fattas. Slitage. Kaliber ca 8 mm. Licensfri. / Belgian pinfire revolver ca 1860-70. Cal approx. 8 mm. Parts missing and worn.
1207. Memorial wall plate of the 1st Polish infantry regiment. 37 cm. Copper
minimihinta: 5 €
1208. Puhdetyöpuukko 27 cm. Tupessa kaiverrus: Itärintama. Vikoja ja kuluneisuutta. Frontsmidekniv längd 27 cm med inskription "Itärintama". Skador och slitage.
1209. Ilmapuolustuksen "Rautasormuksia" 2 kpl. Toinen kultaa 18k, paino 4,1gr, koko 17, valmistettu v. 2001./ Luftförsvarets "järnringar" 2 st. En i guld 18 k, vikt 4,1 gr, storlek 17. Tillverkad 2001./ "Iron rings" for air defence. The other in gold 18k, weight 4,1 gr, size 17. Manufactured in 2001
minimihinta: 160 €
1210. Erä laskuvarjo- ja ilmailumerkkejä. Italia, USA, Kambodja, Togo ja Iso-britannia, 6 kpl. / Ett parti (6 st) fallskärms- och flygmärken. Italien, Kambodja, Togo, USA, Stor-britannien / Parachutist and air force badges (6 pcs). Italy, Togo, USA, Cambodia and Great Britain. 1+ - 01
1211. Sekalainen erä tavaraa. Merkkejä, muovilöeluja ja matkamuistoja.
minimihinta: 0 €
1212. Erä maanpuolustustyöhön liittyviä plaketteja ja pöytämitaleja. / A group of military related plaquettes and table medals
minimihinta: 1 €