Hae huutokaupasta 155
Aloita kuvaesitys 155
nro 155.
2021-03-06 klo 11:00

Muita keräilyesineitä

Kultaa ja hopeaa
571. Iltalaukku. Hopeaa (813), upotukset kultaa, sisäosa nahkaa. Valmistaja Paavo Pakkanen (PP), Viipuri 1921 (Q5). 7 x 16 cm, bruttopaino 312 g. Tavanomaista kuluneisuutta. / Aftonväska. Silver (813), guld, läder. P. Pakkanen, Viborg 1921. 7 x 16 cm, bruttovikt 312 g. Sedvanligt slitage. / Evening bag. Silver (813), gold and leather. By Paavo Pakkanen, Viborg 1921. Measurements 7 x 16 cm, total weight 312 g. Usual traces of wear.
minimihinta: 250 €
myyty: 250 €
572. Kolmiosainen kahvikalusto: kahvikannu, kermakko ja sokerikko. Hopeaa .813, 1940-luku, monogrammi-, nimi- ja päiväyskaiverrukset, kokonaispaino 1,119 g. / Kaffeservis i tre delar, silver .813, Finland 1940-t, monogram-, nam- och datumgraveringar, totalvikt 1,119 g. / Coffee Service Set, three parts. Silver .813, Finland 1940's. With monogram, name and date engravings. Total weight 1,119 g.
minimihinta: 530 €
Aikaa jäljellä:
06d 11h 52m 54s
573. Hopeakulho. Hopeaa / silver 359 g (813). Helsinki 1973 Reino J. Harju. / Silverskål. Silver 359g (813). Helsinki 1973. / Silver bowl. 26,4 cm
minimihinta: 190 €
Aikaa jäljellä:
06d 11h 52m 54s
574. Kermanekka, hopeaa (L13). Olof Robert Lundgren (ORL), Turku 1861 (D3). Korkeus 8,5 cm, paino n. 56 g. Tavanomaista kuluneisuutta ja pieni kaiverrus. / Gräddsnäcka, silver (L13). O. R. Lundgren, Åbo 1861. Höjd 8,5 cm, vikt ca 56 g. Sedvanligt slitage och en liten gravering. / Cream jug. Silver. Old purity mark L13. By Olof Robert Lundgren, Turku 1861. Height 8.5cm, weight c. 56 g. Typical traces of wear, small engraving.
myyty: 90 €
575. Jälkiruokalusikoita 6 kpl. Hopeaa. Valmistaja Roland Mellin (RM), Helsinki 1851 (S2). Pituus 15 cm, paino 174 g. Kuluneisuutta, kaiverrukset. / Dessertskedar, 6 st. Silver. Roland Mellin, Helsingfors 1851. Längd 15 cm, vikt 174 g. Slitage, graveringar. / A set of 6 dessert spoons. Silver. By Roland Mellin, Helsinki 1851. Lenght 15 cm, weight 174 g. Traces of wear, engravings.
myyty: 85 €
576. Kannellinen rasia. Alankomaat. Sterling-hopeaa. Lontoon tuontileima, Berthold Muller (BM), 1900. Pohjassa alankomaisia fantasialeimoja. Korkeus 5,8 cm. Paino 114 g. / Skrin med lock. Niederländerna. Sterling-silver. Brittiska importstämplar, Berthold Muller, London 1900. Höjd 5,8 cm, vikt 114 g. Nederländska fantasistämplar på botten. / Box with lid. Sterling silver. British import marks, Berthold Muller, London 1900. Bottom marked with Dutch fantasy marks. Height 5.8cm, weight 114 g.
minimihinta: 60 €
myyty: 150 €
577. Emaloituja hopealautasia 2 kpl, hopeaa 916, Tillander, Helsinki 1953 (Z6). Halkaisija 8 cm, yhteispaino 110 g. / 2st maljerade silvertallrikar, silver 916. Tillander, Helsingfors 1953. Diam. 8 cm, bruttovikt 110 g. / 2 enameled silver plates. Silver .916. By Tillander, Helsinki 1953. Diameter 8 cm, total weight 110 g.
minimihinta: 60 €
myyty: 60 €
578. Hiusharja, kampa ja peili. Sterling hopeaa bruttopaino 585g. Monogrammi- ja päiväyskaiverrukset (27.X.1948). Laatikossa. / Hårborste, hårkam och spegeln. Streling silver. Bruttovikt 585g. Monogram- och datumgraveringar. In låda./ Hair brush, comb and mirror. Sterling silver. Total weight 585g. Monogram and date engravings.
Aikaa jäljellä:
06d 11h 52m 54s
Muuta
579. Auton keulamerkki/ Bilkylarmärke/ Car hood badge: SUOMI TOURING CLUB - THE POLAR TOUR - FINLAND - NORWAY BY CAR (85mm). 01
myyty: 90 €
580. Presidentti Svinhufvudin pronssinen seinäreliefi. Kuvanveistäjä Lauri Leppäsen 1931. Läpimitta 31 cm. Paino 3,8 kg. Valimo Friis, Kokkola./ Väggrelief i brons av president Svinhufvud. Skulptör Lauri Leppänen 1931. Diameter 31 cm. Vikt 3,8 kg. Gjuteriet Friis, Karleby.
myyty: 30 €
581. ”Pyriittiaurinko”, n. 300 miljoonaa vuotta sitten muodostunut kiekkomainen rikkikiisu- eli pyriittikappale. Halkaisija 82 mm, paino 100 g. / ”Pyritsol”, ca 300 miljoner år gammal skivformad pyritbit. Diameter 82 mm, vikt 100 g. / ”Pyrite sun”, an about 300 million years old disc-shaped pyrite piece. Diameter 82 mm, weight 100 g.
myyty: 45 €
582. Kannellinen oluttuoppi, hopeoitua pronssia, koristeena jäljitelmiä saksalaisista rahoista, korkeus 31 cm. / Ölstop med lock, försilvrat brons, dekorerarad med imitationer av tyska mynt. Höjd 31 cm. / Tankard, silvered brass, decorated with imitations of German coins. Height 31 cm.
minimihinta: 10 €
myyty: 150 €
583. Erä, 15 kpl säästölippaita ja -possuja ym, useimmissa sisällä rahoja. / Lott, 15 st sparbössor mm, de flesta med mynt i. / A group of 15 piggy banks etc, mostly with coins inside.
minimihinta: 20 €
myyty: 290 €
584. Erä postimerkkileikkeitä, postimerkkilajitelmia, kulkenutta postia ym. filatelista materiaalia. / Lott filatelisk material. / Group of philatelic material.
minimihinta: 1 €
myyty: 35 €
585. Puhelinkortteja (10MK - 100 MK) 110 kpl . / 110 st telefonkort./ Phone cards 110 pcs.
minimihinta: 1 €
myyty: 15 €
586. Erä postikortteja: Hakkapeliittayhdistyksen hallituksen kokouskutsuja 1990-luvulta, yhteensä n. 25 kpl. Korttien kuva-aiheina Mannerheim sekä yhdistyksen kunniajäset (mm. Adolf Ehrnrooth). Osa korteista erikoisleimattuja. Mielenkiintoinen kokonaisuus. / Lott ca 25 st postkort 1990-talet föreställande Mannerheim och andra militärer, flera specialstämplade. / Group of c. 25 postcards from 1990’s, all depicting Mannerheim and other soldiers.
minimihinta: 1 €
myyty: 40 €
587. Kokoelma, n. 170 kpl vanhoja posti- ja onnittelukortteja 1900-luvun alusta. Mm. ”Terveisiä Hämeenlinnasta” -kortti, jossa Hämeenlinnan nähtävyyksiä esittelevä taiteiltava osa. / Samling, ca. 170 st post- och gratulationskort från 1900-talets början. / Collection of c. 170 post and gratulation cards from beginning of 20th century.
myyty: 88 €
588. Erä, yli 30 kpl valokuvamuotokuvia, ”kabinettikortteja”, 1800-luvun loppu/1900-luvun alku. / Lott, över 30 st porträttfotografier, ”kabinettkort”, 1800-talets slut/1900-talets början. / Group of over 30 cabinet cards, late 19th/early 20th century.
Aikaa jäljellä:
06d 11h 52m 54s
589. Muinaisesineitä: pronssinen nuolenkärki ja kivinen kehrä (värttinän vauhtikiekko), mukana aiemman omistajan kokoamia taustatietoja ja arvioita ajoituksista. Hankittu 1990-luvun alussa, jälkimmäinen ostettu Jerusalemissa lokakuussa 1992. Lisäksi mukana taide- ym. mitaleita, mm. Muinaiset ajat (Pertti Kukkonen 1989), Elena & Nicolae (P. Kukkonen 1991), Raisio (Jorma Laine), Yrjö Pessi (Toivo Jaatinen 1991). / Två forntidsföremål införskaffade i början av 1990-talet. Därtill medföljer några konst- och andra medaljer. / Two antiquities, a bronze arrow head and stone whirl. Acquired in early 1990’s, the latter in Jerusalem in Oct 1992. Additionally included modern art and other medals.
myyty: 50 €
590. Leikealbumi 1900-luvun alusta. Albumissa n. 20 sivua leikkeitä Pariisilaisesta aikakausilehdestä "Le Garde-mueble, ancient et moderne". Lehti julkaistiin vuosina 1839-1935. Albumissa myös leikkeitä 1800-luvun puolivälin julkaisuista. Lisäksi irtoleikkeitä sekä 3 kpl itsetehtyjä piirrosluonnosta. Osittain palo- ja kosteusvaurioita. Albumin koko 34 x 51 cm. Paino 5,9 kg.
minimihinta: 1 €
myyty: 15 €
591. Erä, alpakka-, uushopea-, tina- ja teräsesineitä ym. / Lott med alpacca-, nysilver-, tenn- och stålföremål mm. / Group of items made of plate, tin, steel etc.
minimihinta: 5 €
myyty: 88 €