Hae huutokaupasta 155
Aloita kuvaesitys 155
nro 155.
2021-03-06 klo 11:00

Militaria

Suomi - Finland
881. Vetterli kivääri ja pistin m/1869. Tämä yksilö on kuulunut aselaiva s/s John Graftonin lastin sen saavuttua vuonna 1905 syksyllä Pietarsaaren edustalle ja jossa se karilleajon jälkeen piti räjäyttää upoksiin. Loput aselastista nostettiin syksyn aikana hylystä josta syystä kiväärissä on näkyvissä vesivaurioita tukissa ja metalliosissa. Lukko virittyy ja laukeaa. Harvinainen pistin kuuluu aseeseen mukaan. Lupavapaa. / Vetterli infanterigevär m/1869 samt bajonett. Detta exemplar har hört till vapenlasten som s/s John Grafton fartyget hämtade till Finland på hösten 1905. Fartyget hamnade sprängas efter grundstötning. Resten av vapenlasten bärgade under hösten och därför kan vattenskador skönjas på stocken samt metalldelarna. Låset fungerar. Vapnet är licensfritt. Den sällsynta bajonetten ingår.
minimihinta: 300 €
myyty: 320 €
882. Karhupyssy nallilukolla. Lukko leimattu CB. Hyväkuntoinen rihlattu ase n. vuodelta 1850. Kaliiperi n. 17mm. Pituus 132 cm paino 5,2 kg./ Björnbössa med slaglås. Låset märkt CB. Cirka 1850. Kaliber 17 mm. Längd 132cm vikt 5,2 kg./ Bear hunting rifle, percussion. ca 1850.
minimihinta: 300 €
myyty: 300 €
883. Virkamiesmiekka 1840-50 luku. Todennäköisesti kuulunut Helsingin yliopiston opettajan virkapukuun. Tuppi vaurioitunut. Helmiäiskahva. Itävaltalainen pistin Steyr m/1888. Ajanmukaista kulumaa. / Ämbetsmannavärja 1840-50 talet. Troligtvis tillhört lärare vid Helsingfors Universitet. Baljan skadad. Kaveln av pärlemor. Bajonett till Österrikiska Steyr m/1888 geväret. Tidsrelaterat slitage./ Smallsword for civil servant, probably university teacher 1840-1850`s. Grip with mother-of-pearl plates. Scabbard damaged. Also an Austrian Steyr m/1888 bayonet. Worn.
myyty: 220 €
884. Esiupseerin takki m/36. Koko n. 50-52. Vähäistä käyttökulumaa. / Jacka för stabsofficer m/36. Storlek ca 50-52. Smärre slitage. / Jacket for staff officer m/36. Size approx. 50-52. Slightly worn.
myyty: 90 €
885. Puukkopistimiä m/19 2 kpl. Suunnitellut Akseli Gallén-Kallela. Pituudet tuppineen 26 cm ja 28,5 cm. Kuluneisuuta ja vaurioita. /2 st knivbajonetter m/1919. Designer Aksel Gallén-Kallela. Längd 26 samt 28,5 cm inkl. balja. Slitage och smärre defekter.
minimihinta: 120 €
myyty: 320 €
886. Suuruhtinaskunnan aikaiset suomalaisen siviilivirkamiehet kauluslaatat. Pituus 10,5 cm./ Kragspeglar för finsk civiltjänsteman under storfurstendömet. Längd 10,5 cm. / Collar tabs for Finnish civil servant during imperial russian era. Lenght 10,5 cm.
myyty: 120 €
887. Jalkaväen upseeriolkaimet m/22. / Axelklaffar m/22 för officer vid infanteriet. / Shoulderboards for infantry officer m/22.
minimihinta: 60 €
myyty: 60 €
888. Olkainpari; Reserviupseerikoulun käyneen kanta-aliupseerin olkaimet. Pohjaväri musta. Nylands regemente joukko-osastotunnus. leveys 47 mm pituus 115mm. Reunusnauha 7 mm arvomerkkinauha 20 mm.
minimihinta: 60 €
myyty: 90 €
889. Mannerheim-aiheisia seinäplaketteja 2 kpl. Halkaisijat 31 ja 9,5 cm. Kipsiä. / 2 st väggplaketter med Mannerheim-motiv. Gips. / Two wall plaquettes depicting Mannerheim. Diameters 31 and 9.5 cm. Plaster.
Aikaa jäljellä:
06d 11h 23m 59s
890. Hyökkaysvaiheen valokuva-albumi vuodelta 1941. 127 kuvaa. Monessa kuvateksti. Koko A4./ Fotoalbum från anfallsskedet 1941. Bildtexter vid de flesta bilderna. 127 bilder. Storlek A4 / Picture album from spring 1941 (Eastern Carelia assault phase). 127 photos. Size A4.
myyty: 360 €
891. Jääkärikenraali Aarne Sihvon (1889-1963) nimikirjoitus hänen kirjastoonsa kuuluneen kirjan kannessa (Unio Sarlinin “Marokossa”, Suomen sotilasaikakauslehden liite v. 1925). Sisäsivuilla Sihvon tekemiä lyijykynämerkintöjä. / Jägargeneral Aarne Sihvos namnteckning på en bokpärm. Inre sidorna med han annoteringar. / Jaeger General Aarne Sihvos’s signature on a book cover. Inner pages with his pencil annotations.
minimihinta: 10 €
myyty: 25 €
892. Mannerheim-ristin ritari, jääkärikapteeni Lennart Oeschin (1892-1978) kirjoittama “Itsenäisyys- ja jääkäriliike” -julkaisu (eripainos teoksesta Oma maa, 13 sivua, mustavalkokuvitus, WSOY 1958) omakätisellä omistuskirjoituksella ”Krisulle jääkärihengen jatkamiseksi kirjoittajalta”. / Mannerheimkorsriddaren Lennart Oeschs publikation på finska om jägerrörelsen (13 sidor, svartvita bilder, 1958) med egenhändig dedikation. / A Finnish language publication about the Jaeger Movement (13 pages, black and white pictures, 1958) by Mannerheim Cross Knight and Jaeger Captain Lennart Oesch (1892-1978) with his hand-written dedication.
minimihinta: 10 €
myyty: 45 €
893. Jääkärikenraali Wiljo Einar Tuompon (1893-1957) nimikirjoitus muotokuvakortilla, mukana Tuompon adjutantin Timo Tiitolan 2.4.1943 päivätty saatekirje koulupojalle Saksaan. / Jägargeneral W.E. Tuompos namnteckning på porträttkort. Med följebrev skriven av Tuompos adjutant till en skolpojke i Tyskland, daterad 2.4.1943. / Jaeger General Wiljo Einar Tuompo’s signature on a portrait card. Included letter by his aide-de-camp Timo Tiitola, dated 2 April 1943, addressed to a German school boy.
myyty: 60 €
894. Upseerimiekka m/1922 mukainen paperiveitsi. Pituus 29cm.Ei tuppea. Terän toisella puolella kaiverrus./ Papperkniv i form av officersvärja modell 1922. Längd 29 cm. Ingen balja. Inskription på klingan. / Paperknife, miniature officers sword model 1922. Lenght 29 cm. No scabbard.
myyty: 100 €
895. Ryijymäisesti kudottu Suomen suurruhtinaskunnan vaakunataulu. Koko 58 x 82 cm.1900-luvun alku./ Finländska storfurstendömets vapentavla. Vävd med ryeteknik. Storlek 58 x 82 cm. 1900-talets början.
minimihinta: 10 €
myyty: 130 €
896. Kolmihaarainen kynttiläjalka. Alpakkaa. Annettu Sotilaskotiliitolta kenraali Tapolalle vuonna 1945. Tummumia ja naarmuja. / Trearmad ljusstake. Nysilver. Givits åt general Tapola år 1945 av Soldathemsföreningen. Oxiderad, skråmor.
minimihinta: 10 €
myyty: 15 €
897. 18. Divisioonan (Pajarin poikien) asevelisormus. Hopeoitu. Koko 17 mm. / 18. Divisionens vapenbrödraring. Försilvrad. storlek 17 mm.
myyty: 50 €
898. Erä satiaisia puhdetyörasiassa sekä jalkaväen luutnantin sodanaikaiset kauluslaatat./ Ett parti vapenslagsmärken i en frontsmidesask samt ett par krigstida kragspeglar för löjtnant i infanteriet/ Military branch shoulder emblems i a front handicrafted box and a pair of wartime infantry lieutenant collar patches.
myyty: 45 €
899. Itä-karjala tunnuksella varustettuja käyttämättömiä kirjekuoria. n. 180-200 kpl. 145 x 115 mm. (A6)
minimihinta: 10 €
myyty: 70 €
900. Sodanaikaisen lääkintäkapteenin sotilasasiakirjat 1930- luvusta alkaen. Myös lääkarin opintokirja.
myyty: 60 €
Ruotsi
901. Svensk ryttarkarbin m/1725. Stocken stämplad 1704. Längd 131 cm. Låset tillverkat av Erik Norman (1668-1745) i Norrtälje. Enligt uppgift det enda exemplaret i finländska samlingar. Endast måttligt slitage samt sprickor i stocken./ Swedish cavalry carbine m/1725. Lenght 131 cm. Stock marking 1704. Flintlock manufactured by Erik Norman (1668-1745) in Norrtälje. As to our knowledge the only rifle of this model in Finnish collections. Signs of wear and cracks/ Ratsukarabiini m/1725. Tukki leimattu 1704. Pituus 131 cm. Lukko leimattu Erik Norman (1668-1745) Norrtälje. Saadun tiedon mukaan ainoa kokoelmakappale Suomessa. Ajanmukaista kulumaa ja halkeamia.
minimihinta: 1 800 €
myyty: 2 600 €
902. Jalkaväen hukari malli 1748/1856. Muunnosmalli. Pituus tupella 78,5 cm. Terä P-leimattu. Kohtalainen kunto- Tupen nahka osittain kuivunut ja haurastunut./ Huggare modell 1746/1856 förändringsmodell. Längd 78,5 cm inkl balja. Klingan P-stämplad. Lädret i baljan delvis torkat och bortfallet.
minimihinta: 120 €
myyty: 170 €
903. Ratsuväen jalustimet. 2 paria. 1700-luku. Rautaa. / Kavalleriets stigbyglar i järn. 2 par. 1700-talet. / Cavalry stirrups in iron. 2 pairs. 18th century.
minimihinta: 120 €
myyty: 130 €
Keisarillinen Venäjä ja Neuvostoliitto
904. Keisarillisen Venäjän armeijassa upseerina palvelleen Eversti Ludvig Schwindtin (1872-1936) valokuva-albumit 3 kpl. Albumit käsittävät kuvia (n.270 kpl) Schwindtin sotilasurasta Itä-siperiassa ja Mongoliassa. Schwindt otti osaa bokserikapinaan sekä Venäjä-Japanin sotaan. Yhdessä albumissa kuvia hänen sotilasuransa vaiheilta itsänäisen Suomen alkuajoilta. Erittäin harvinainen ja hieno valokuvakokonaisuus Venäjän ja Kiinan raja-alueen elämästä 1900-luvun alkuvuosina. Osa kuvista erittäin raakoja. Paljon kuvia aseista ja upseereista. Hänen univormut ja aseet ovat hävinneet 1990 luvulla ja kunniamerkit ja muut merkit myyty huutokaupassa vuonna 2003./ 3 st fotoalbum med ca 270 bilder från Överste Ludvig Schwindts tid som officer i den kejserliga ryska armén. Schwindt var stationerad i slutet av 1800-talet i den ryska orienten (Ost-sibirien samt Mandchuriet). Han deltog även i Boxer-upprorets kuvande samt i det Rysk-Japanska kriget i försvaret av örlogsbasen Port Arthur. Dessa tre album belyser förträffligt livet i denna region för 120 år sedan. I ett av albumen avbildas hans karriär i den Finska armén efter år 1918. En exceptionell helhet med en del bilder av särdeles rå karaktär./ Photo albums of Col Ludvig Schwindt (1872-1936) who was an officer in the Imperial Russian army. Over 270 pictures from his career in eastern Siberia and Manchukuo and Finland. He took part in the suppression of the Boxer rebellion and the Russo-Japanese war and was awarded with a golden sword for his participation of the defence of Port Arthur (China). A very fine historical preservation of life in the Imperial Russian orient.
minimihinta: 400 €
myyty: 1 250 €
905. Berdan-II kivääri m/1870. Rakuunamalli. Valmistettu vuonna 1877 Tulan asetehtaalla. Kaliiperi 10,64mm. Hyvässä kunnossa pl. tukin toisella puolella olevat naarmut ja heloissa kulumia. Käyttökulumia. Numerotarkka. Nykyään harvoin tarjolla. Lupavapaa. / Berdangevär modell 1870. Tillverkat år 1877 vid Tula arsenalen. Den sällsynta dragonmodellen. Kaliber 10,64mm. I gott originalskick förutom skråmorna på ena sidan av stocken och svagt allmänt slitage. Licensfri. Nummergrann. / Berdan-II cavalry rifle m/1870. Manufactured at Tula arsenal in 1877. Scarce in this condition. Some scratches on side of stock and on bushings. Serialnumber accuracy on all numbered parts. Free of license.
minimihinta: 750 €
myyty: 900 €
906. Laivaston nallilukkopistooli m/1849. Kaliiperi 18,2mm. Valmistaja Ishevsk 1859. Ikäänsä nähden hyväkuntoinen./ Marinens slaglåspistol m/1849. Kaliber 18,2mm. Tillverkare Ishevsk 1859. Åldersrelaterat slitage. / Navy percussion pistol m/1849. Caliber 18,2mm. Manufactured by Ishevsk arsenal 1859. In a good worn condition.
minimihinta: 1 000 €
myyty: 3 400 €
907. Laivaston upseerimiekka m/1855-14. Ei tuppea. Pituus 98 cm. Kahvassa Nikolai-II monogrammi. Terä P.D. Luneschloss, Solingen. Kokoonpano P.E. Semjonov, Pietari. Lieviä syöpymiä terässä, yksi kahvalanka puuttuu./ Marinofficerssabel m/1855-14. Balja saknas. Längd 98 cm. På fästet Nikolaj-II monogram. Klingan P.D. Luneschloss Solingen. Sammansättning P.E. Semjonov Sankt Petersburg. Smärre rostanlupningar på klingan. En kaveltråd fattas./ Sabre for naval officer m/1855-14. No scabbard. Length 98cm. Monogram of emperor Nikolay-II on grip. Blade P.D. Luneschloss Solingen. Assembly P.E. Semyonov, Sankt Petersburg. Some small ruststains on blade and one gripwire missing.
minimihinta: 1 100 €
myyty: 1 800 €
908. Rakuunasapeli m/1881. Ns. schashka. Kyseinen sapeli on koottu osista ensimmäisen maailmansodan loppuvuosina jolloin raakamateriaalista oli pulaa. Terä on niklattu upseerimallinen Kondratjovin asetehtaan tuotantoa. Istutus kahvaan osittain juottamalla. Terässä hiukan tummumia ja naarmuja. Tupessa nahkavaurioita ja voimakasta kulumaa./ Cavalry trooper sabre m/1881. This is a late WW1 assembly with a scarce officer nickel plated blade from Kondratjov arsenal. The fitting with the grip is partly soldered. Blade with some minor spots and scratches. Leather on scabbard partly worn and overall a worn appearance.
minimihinta: 560 €
Aikaa jäljellä:
06d 11h 23m 59s
909. Laivastotikari m/1803/14, 1900-luvun alku. Monogrammilla N-II. Valmistaja Hackman & Co. Pituus 39 cm. Tupen nahka jonkunverran kutistunut josta syystä helat ovat liimauksestaan irronneet. Terässä hiukan naarmuja ja iskujälkiä./ Marinstickert m/1804/14, tidigt 1900-tal. Hackman & co, Kejserligt monogram på knappen - N-II. Lädret på baljan smått krympt så att beslagen nu sitter löst från sin limning. Skråmor och hack på bladet. Kaveln horn./ Navy dagger m/1803/14. Beginning of the 20th century. Nicholas II monogram. By Hackman & Co. Leather on scabbard slightly shrincked so that the mountings are loose. Some nicks on the blade. Lenght 39 cm. Grip made of horn.
minimihinta: 250 €
myyty: 550 €
910. Semjonovin kaartinrykmentin historiikki ensimmäisen maailmansodan taistelujen osalta. Kirjoittaja eversti Tsaitsov. Helsinki 1936. 114 sivua + karttaliite. Pehmäkantinen. Koko A5+ / Historik över Kejserliga gardets Semjonov-regementes strider under första världskriget. Skriven av överste Tsajtsov i Helsingfors 1936. 114 sidor + kartbilaga. Mjuk pärm. Storlek A5+/ History of Semenovsk Life Guards regiment during 1st world war. Author Col. Tsaitshov, Helsinki 1936. 114 pages with chart appendix. Paperback. Size A5+/ Семёновцы в 1914 году. Книга посвящена описанию боевой деятельности лейб-гвардии Семёновского полка во время Первой мировой войны. Зайцов, Арсений Александрович, полковник Генштаба, эмигрант. Командовал батальоном Лейб-гвардии Семёновского полка в 1-м сводно-гвардейском полку. Гельсингфорс 1936.
myyty: 60 €
911. Winchester m/1895 (Keisarillisen venäjän tilaus) pistin. Tupessa ruosteläiskä ja lieviä pintanaarmuja. Kahvassa lievää pintaruostetta. Terä ja kahvalevyt kaikinpuolin siistit. Tupen sisällä vieras esine joka estää terän menemistä loppun asti (n. 1 cm jää vajaata)/ Winchester m/1895 (ryska beställning) bajonett. Rostfläck och små skråmor på baljan. Ytrost på handtaget. Bladet samt kavel i gott skick. Ett okänt föremål inne i baljan förorsakar att bladet blir ca 1 cm oinsatt./ Winchester m/1895 (russian order) bayonet. Ruststain and light scratches on scabbard. Light rust on grip. Blade and wooden plates in good condition aswell as leather on scabbard. An unknown object inside the scabbard leaves the blade ca. 1 cm away from total insertion.
myyty: 240 €
912. Neuvostoliitto, Tokarev m/40 kiväärin pistin. Tupessa ruosteläiskiä/ Sovjetunionen, bajonett till Tokarev-geväret m/40. Rostfläckar på baljan/ Bayonet for SVT-40 rifle. Some rust on scabbard.
myyty: 165 €
913. Erä Neuvostoliiton upseerilakkeja: Maavoimien upseerin palveluslakki, miliisin lakki sekä merivoimien upseerin kesälippalakki. Pientä likaa ja kuluneisuutta. / Sovjetiska officershattar; Armén, milisen samt marinens sommarhatt. Smärre smuts och slitage./ Soviet officer caps: Army, militia and Navy summer cap. Some dirt and wear.
myyty: 45 €
914. Erä Neuvostoliiton merivoimien lakkeja: Upseerin kesälippalakki, upseerin muun ajan lippalakki sekä miehistön lakki (Itämerenlaivasto) . Pientä likaa ja kuluneisuutta. / Sovjetiska marinhattar; Marinens sommarhatt för officerare, marinens officershatt samt manskapshatt (Östersjöflottan) . Smärre smuts och slitage./ Soviet Naval caps: Summer cap, off season cap and cap for other ranks (Baltic fleet) Some dirt and wear.
myyty: 50 €
915. Erä Neuvostoliiton upseerilakkeja: Maavoimien upseerin palveluslakki sekä kaksi ilmavoimien ei-lentävän henkilöstön upseerilakkeja. Toinen palveluslakki toinen paraatilakki. Pientä likaa ja kuluneisuutta. / Sovjetiska officershattar; Armén samt två flygvapnets icke-flygande personalenshattar. Ena tjänstehatt andra paradhatt.
myyty: 40 €
916. Erä Neuvostoliiton upseerilakkeja (3kpl) sekä baretti: Merivoimien, rajavartioston sekä ilmavoimien upseerin koppalakit sekä laskuvarjojoukkojen miehistön baretti./ Ett parti Sovjetiska officershattar (3 st) samt en barett: Marinens, gränsbevakningens samt flygvapnets skärmmössor samt fallskärmstruppernas manskapsbarett./ A group of Soviet officer visor caps (3 pcs) and a beret: Naval, border guard and airforce officer visor caps and a parachutist beret.
myyty: 50 €
917. Erä neuvostoliittolaisia mitaleja, merkkejä ja kokardeja. Punatähden ritarikunnan merkin numerointi on hiottu pois. Emalivika./ Ett parti sovjetiska medaljer, märken och kokarder. Numret på röda stjärnans orden är bortslipad. Emaljfel./ Lot: Soviet medals, badges and cockades. The serial number on the order of the red star has been removed. Enameldefect.
minimihinta: 20 €
myyty: 25 €
918. Ilja Repin (1844-1930). Lyijykynäpiirros paperille, kaksi sotilasta, signeerattu. Kuva-ala 11 x 17 cm. Kehys 33 x 38 cm. / Ilja Repin. Blyertsteckning på papper, två soldater. Signerad. Bildyta 11 x 17 cm. Ram 33 x 38 cm. / Ilya Repin, b. 1844 in Kharkov, d. 1930 in Kuokkala. Pencil drawing, ”Two soldiers”, on paper. Signed. 11 x 17 cm (frame 33 x 38 cm).
minimihinta: 1 000 €
myyty: 1 000 €
Saksa, 3. valtakunta
919. HJ Knife by J.A Henckels Zwillingswerk of Solingen, measuring 255 mm with the scabbard on. The blade is etched “Blut und Ehre”. Marked “J.A Henckels Zwillingswerk, Solingen” and “Ges. Geschützt” on the reverse. HJ diamond embedded on the grip. In a fine original condition with intact leather.
myyty: 520 €
920. Metsästysveitsi 1930-luvulta. Kaiverrettu "Oberländer". Erittäin hienossa kunnossa. Tupen nahka vain vähän kutistunut. Kahva bakeliittia. Pituus 37 cm. Tupen ylähelassa tammenterhokuvio./ German hunting type knife. Engraving "Oberländer". 1930´s. In a very fine condition with only minor schrinkage on scabbard leather. A small stain of white paint on lower mounting. Lenght 37 cm. Grip made of bakelite. A small acorn relief on upper scabbard mounting.
minimihinta: 90 €
myyty: 110 €
Sekalaista
921. Nallilukkopistooleja 2 kpl. a) kaksipiippuinen 1850-luku. Kohtalainen kunto. b) Keskieurooppalaistyyppinen pistooli, 1840-1850 luku. Ikäänsä nähden hyvässä kunnossa. / 2 st slaglåspisoler: a) Tvåpipig, 1850-talet. Skäligt skick. b) Slaglåspistol av mellaneuropeisk typ, 1840-50 talet. Pistolen är i gott skick. / Percussion pistols. A double barrel ca 1850. Fair condition. A central European pistol ca 1840-1850. Also fair condition.
minimihinta: 280 €
myyty: 440 €
922. Pienoistykki. Valmistettu todennäköisesti 1930-luvulla 1800-luvun lopun mallisena. Mustaruutilla ladattavissa merkinantovälineenä. Laadukasta työtä. Terästä. Pituus 38 cm. Paino 3 kg. Ajan patinaa. / Minitaryrkanon. Tillverkad troligen under 1930-talet enligt äldre modell (1800-talets slut). Fin kvalitet. Stål. Längd 38 cm vikt 3 kg. Kan laddas med svartkrut och användas som salutkanon./ Miniature cannon. Probably manufactured in 1930´s after older model. Good quality handicraft. Steel. Lenght 38 cm weight 3 kg. Possible to use as a salute cannon.
myyty: 720 €
923. Pistimiä 4 kpl: Japanilainen m/97 (Venäjän armeijan käytössä ollut, kohtalainen kunto), Itävaltalainen Mannlicher m/95 (voimakkaasti puhdistettu), Tsekkiläinen VZ-24 (Syöpymiä, kahvalevyt uusittu, tupessa kolhu) sekä Brittiläinen malli 1907 SMLE-kiväärille (kuluneisuutta, kunto kohtalainen)./ Bajonetter 4 st: Japansk m/97 (i rysk tjänst, skäligt skick), Österrikisk Mannlicher m/95 (kraftigt putsad), Tjeckisk mod VZ-24 (rostanlupen, kavelträet utbytt, Buckla i baljan) samt Brittisk Pattern 1907 (Slitage men skäligt skick).
minimihinta: 160 €
myyty: 190 €
924. Erä: 1) Panoslaukku, turkkilainen 1800-luvulta. Koko 10 x 9 x 3cm. Messinkiä. Kannesta puuttuu pieni nuppi. 2) Ruutipullo 1800-luvun alusta. Puuta ja messinkiä. 3) Pistin, Ranska. Chassepot m/1866 kiväärille. Ei tuppea. Pituus 70 cm. Ei tuppea. /Parti: 1) Ottomansk palaska för krutladdningar, 1800-talet. Storlek 10 x 9 x 3 cm. Mässing. En liten knopp saknas från locket. 2) Krutflaska, tidigt 1800-tal. Trä och mässing. 3) Bajonett för franska Chassepot-geväret m/1866. Längd 70 cm. Ingen balja.
minimihinta: 120 €
myyty: 320 €