Hae huutokaupasta 156
nro 156.
2021-05-29 klo 11:00
nro 157.
2021-10-09 klo 11:00

Ruotsi

Albrekt Mecklenburgilainen 1364-1389
551. Örtug utan årtal. Stockholm. ALBERTVS REX - MONETA SWECIE. Delzanno 268-9. Ag 1+ (VF)
myyty: 290 €
Erik av Pommern 1396-1439
552. Örtug utan årtal. Stockholm. ERICVS REX – MONETA STOCHOL. Delzanno 300. + CHRISTINA . 1 öre 1637. Stockholm. Delzanno 150. Ag 1-1+ (F-VF)
myyty: 540 €
Kustaa Vaasa 1521-1560
553. 1 mark 1560. Stockholm. SM 121. Delzanno 66. 11,1 g. Ex MISAB, auktion 33 (28.9.2019), nr. 53. Små plantsfel, liten inristad ”M” på randen / small planchet defects, a small scratched ”M” on the edge. Ag 1+ (VF)
minimihinta: 500 €
myyty: 740 €
Johan iii (1568-1592)
554. 1 öre 1575. SM 71. Ag 1?-1
myyty: 50 €
Gustav II Adolf 1611-1632
555. Klipping 1 öre 1626 Nyköping. SM 125. Delzanno 188. Cu 1 (F)
minimihinta: 70 €
myyty: 130 €
Kristiina 1632-1654
556. 1 öre 1638. Säter. SM 105b. Delzanno 186. Cu 1+-01 (VF-EF)
minimihinta: 700 €
myyty: 720 €
557. 1 öre 1639. Säter. SM 106. Delzanno 187-8 var (med interpunktion och CVPREA). Cu 1+-01 (VF-EF)
minimihinta: 700 €
myyty: 700 €
558. 1/4 öre 1634 utan mm. Nyköping. SM 122. Delzanno 250 (RR). Cu 1+ (VF)
minimihinta: 300 €
myyty: 300 €
Fredrik I 1720-1751
559. 4 daler 1722. Avesta. Plåtmynt / plooturaha / plate money. SM 185. 3034 g. Små skråmor / pnja / small scratches Cu 1+- (VF-)
minimihinta: 800 €
myyty: 1 210 €
Adolf Fredrik 1751-1771
560. 2 mark 1751. Kastmynt till konungens kröning / Largesse money for the king's coronation. SM 120. Delzanno 110. Ag 1
minimihinta: 70 €
myyty: 150 €
Kustaa III 1771-1792
561. Silvermedalj / silver medal: Carl Johan Cronstedt (1709-1779). ”Pietas in imagine duret”. Gustaf Ljungberger för Kungliga Vetenskapsakademien. 33 mm. Små skråmor / small scratches Ag 1+ (VF)
minimihinta: 70 €
Gustav IV Adolf 1792-1809
562. 1/3 riksdaler 1800 Kastmynt till konungens kröning / Largesse money for the king's coronation. SM 45. Delzanno 51. Små skråmor / small scratches Ag 1+-01 (VF-EF)
minimihinta: 200 €
myyty: 270 €
Kaarle XV 1859-1872
563. 4 riksdaler riksmynt 1865. SM 18. Delzanno 6. Små kanthack / small edge nicks Ag 1+ (VF)
myyty: 180 €
Oskar II 1872-1907
564. 20 kronor 1879. SM 9. Kultaa / Guld. prv, pnja / litet kantfel, små skråmor / small edge nick, small scratches. Au 1+/1+-01
minimihinta: 320 €
myyty: 440 €
565. 20 kronor 1890. SM 17. Kultaa / guld / gold. pnja / små skråmor / small scratches. Au 01/01- (EF/EF-)
minimihinta: 330 €
myyty: 440 €
566. 10 kronor 1901 SM 33. Guld / kultaa / gold. Au 1+-01 (VF-EF)
minimihinta: 170 €
myyty: 290 €
Kaarle XVI Kustaa 1973-
567. 2000 kronor 2004 Stockholms slott 250 år / Tukholman kuninkaanlinna 250 v. / Stockholm royal castle. Kultaa / guld / gold 12 g. (900). Au Proof 0
minimihinta: 440 €
Sekalaista
568. Lott: CHRISTINA. 1 öre 1646. FREDRIK I. 2 öre 1746 SM. ½ öre 1721 SM. 1 öre 1724 KM. KARL XIII 1/24 riksdaler 1810. OSKAR I. 1/16 riksdaler specie 1848. Sammanlagt 6 mynt. / Group of 6 Swedish coins 1721-1848. Ag, Cu 1-01- (F-EF-)
minimihinta: 90 €
myyty: 90 €
569. Erä, n. 190 kpl ruotsalaisia kuparirahoja 1600-luvulta 1800-luvulle. Osassa vikoja. / Lott med ca 190 st svenska kopparmynt från 1600- till 1800-talet. En del med defekter. / Group of c. 190 Swedish copper coins from 17th to 19th century. Some with defects. Cu 2-1 (G-F)
minimihinta: 90 €
myyty: 180 €
570. Erä, 20 kpl Ruotsin ja muiden maiden hopearahoja 1500-luvulta 1920-luvulle. Mukana lisäksi kuparinen hätäraha v. 1716. / Lott med 20 st svenska och andra silvermynt från 1500-talet till 1920-talet. Därtill medföljer 1 daler 1716 nödmynt i koppar. / Group of 20 Swedish and other silver coins from 16th century to 1920’s. Additionally included a copper emergency coin 1 daler 1716. Ag, Cu 1?-1+ (VG-VF)
myyty: 110 €
571. Lott svenska sedlar: 1000 kronor 1973. 500 kronor 1989-2000, 2001-. 100 kronor 1940, 1950, 1951, 1952, 1953, 1954 (4x), 1956 (2x), 1958 (2x), 1959 (3x), 1960 (4x), 1961 (4x), 1962 (8x), 1963 (5x). 1965, 1970 (2x), 1983, 1985, 1986-2000 (2x). 2001-. 50 kronor 1946, 1948, 1949, 1950, 1953, 1958, 1959, 1962 (4x). Sammanlagt 59 st (nominellt värde 7100 kr). / Group of 59 Swedish banknotes. Delvis med repor / partly with tears 1-01 (F-EF)
minimihinta: 400 €
myyty: 1 250 €