Hae huutokaupasta 156
nro 156.
2021-05-29 klo 11:00
nro 157.
2021-10-09 klo 11:00

Muita keräilyesineitä

691. Norjan kuningas Olavi V:n signeerattu valokuva (21 x 15 cm). Kuluneisuutta. Vaurioituneessa kehyksessä (mm. lasi puuttuu). Ex Bo Klenberg (1924-2011). / Signerad foto av Norges konung Olav V (21 x 15 cm). Slitage. I något skadad ram (bla glaset saknas). / Signed photograph of Olav V, the king of Norway. Traces of wear. In somewhat defected frame (among other glass missing). Ex Bo Klenberg (1924-2011).
692. Egyptiläisen pankin osakekirjoja 2 kpl (The Land Bank of Egypt). Lisäksi 3 kpl suomalaisia pseudo-osakekirjoja (Kirjapainotaito-lehden liitteinä julkaistuja painonäytteitä n. 1930-luvulta): Sisä Suomen Rautakauppa Oy 5000 mk, Suomen Tupakka Oy 50000 mk 1930, Försäkringsaktiebolaget Sampo 1000 mk 1939. / The Land Bank of Egypt, ordinary share 5 Pound Sterling 1905 (2 pcs). Additionally included 3 Finnish pseudo share certificates (print samples originally included in the Kirjapaino magazine in 1930’s)
Kultaa ja hopeaa
693. Kahvikalusto, hopeaa (830), 3 osaa. Kultakeskus Oy. Yhteispaino n. 770 g. Kaiverruksia. / Kaffeservis, silver (830), 3 delar. Vikt ca 770 g. Graveringar. / Coffee set with 3 parts. Silver (830). Total weight 770 g. Engravings.
minimihinta: 380 €
myyty: 380 €
694. Sokerikko ja kermakko, hopeaa (813), 1965-66 (M7,N7). Yhteispaino 239g. Helsinki. / Sockerskål och gräddsnäcka, silver (810). Bruttovikt 239 g. Helsinfors. / Sugar bowl and cream jug, silver (.813). Helsinki.
minimihinta: 120 €
695. Hopeakulho. Hopeaa / silver 321 g (813). Helsinki 1960. / Silverskål. Silver 321g (813). Helsinki 1960. / Silver bowl. 19,8 cm
minimihinta: 170 €
myyty: 170 €
696. 2 kiulumallista astiaa (Hopeatehdas Oy, K6=1939) yhteispaino 182g .813. / Silverföremål. Vikt 182g (813) / 2 silver items. Total weight 182g (813).
697. 2 kousamallista astiaa, tuhkakuppi, tulitikkurasian hopeinen kuori. Yhteispaino 179g (813). Hopeatehdas, Helsinki./ Silverföremål. Vikt 179g (813) / Group of silver items. Total weight 179g (813).
minimihinta: 95 €
698. Kansallis-Osake-Pankin logolla koristettuja hopeisia pyykkipoikia 2 kpl. Toisessa hopealeima 925 ja vuosileima O8 (1991), toinen leimaamaton. Pituudet 37 ja 46 mm, yhteispaino 23,7 g. / Två st klädknipor i silver med KOP-bankens logo. Den ena stämplad 925 samt O8 (1991), den andra ostämplad. 37 och 46 mm, sammanlagda vikt 23,7 g. / Two clothes pegs made of silver with KOP bank logos. One marked 925 and O8 (year 1991), the other unmarked. 37 and 46 mm, combined weight 23.7g.
myyty: 50 €
Muuta
699. Pieni puinen rulokaappi, n. 1900-luvun puoliväli. Kuluneisuutta. / Liten träskåp med rulldörr, ca 1900-talets mitten. Slitage. / Small wooden cupboard with roll door, c. mid 20th century. Traces of wear. n. 34,5 cmm x 28,5 cm x 33,5 cm
minimihinta: 1 €
myyty: 80 €
700. Franklin D. Rooseveltin (1882-1945), Yhdysvaltain 32. presidentin (1933-1945) vuonna 1920 apulaislaivastoministerin ominaisuudessa kirjoittama kirje. Päivätty 22.3.1920 ja osoitettu oikeusministerinä vv. 1941-45 palvelleelle Francis B. Biddlelle. Konekirjoitettu, allekirjoitus käsin musteella. / Letter by Franklin D. Roosevelt (1882-1945), 32nd US President (1933-1945). Written in 1920 when Roosevelt served as Assistant Secretary of Navy. Machine written except for the ink signature. Addressed to the later US Attorney General (1941-45) Francis B. Biddle, Esq.
minimihinta: 300 €
701. Ruotsin kuningas Oskar II:n kirjoittama kirje ajalta ennen hänen valtaannousuaan. Päivätty 31.7.1853, linjalaiva Carl XIII. Neljä käsinkirjoitettua sivua, 20,9 x 13,4 cm. Kirjeessä käsiteltyjä asioita ovat merenkulku ja siihen liittyvä seuraelämä. Saajaan viitataan pelkällä etunimellä Emil. / Sveriges konung Oscar II:s brev från tiden före hans regeringstid och skrivet ombord på “Hans Majestäts Linie Skepp Carl den Trettonde”. Mottagaren heter Emil och brevet berör bla sjöfart med tillhörande sällskapsliv. Fyra handskrivna sidor, 20,9 x 13,4 cm. / A personal letter written by Oscar II, King of Sweden, from the time before his reign and written on board “Linieskepp Carl XIII”, dated July 31st, 1853. Addressed to a friend called Emil. 4 hand-written pages.
minimihinta: 90 €
myyty: 90 €
702. Menu - ruokalistoja yli 300 kpl. Alkaen 1950 luvulta 1970-luvulle. Muutamien listojen yhteydessä myös osanottajia nimetty. Suurin osa listoista Hotel Palace - ravintolasta. Mukana myös muutama kunniakirja sekä solmio Münchenin olympiakisoista 1972. / Over 300 menus, most of the Hotel Palace. + München Olympic tie.
minimihinta: 0 €
703. Erä, alpakka-, uushopea-, tina- ja teräsesineitä ym. / Lott med alpacca-, nysilver-, tenn- och stålföremål mm. / Group of items made of plate, tin, steel etc.
myyty: 30 €