Hae huutokaupasta 156
Aloita kuvaesitys 156
nro 156.
2021-05-29 klo 11:00

Muita keräilyesineitä

Norjan kuningas Olavi V:n signeerattu valokuva (21 x 15 cm). Kuluneisuutta. Vaurioituneessa kehyksessä (mm. lasi puuttuu). Ex Bo Klenberg (1924-2011). / Signerad foto av Norges konung Olav V (21 x 15 cm). Slitage. I något skadad ram (bla glaset saknas). / Signed photograph of Olav V, the king of Norway. Traces of wear. In somewhat defected frame (among other glass missing). Ex Bo Klenberg (1924-2011).
Egyptiläisen pankin osakekirjoja 2 kpl (The Land Bank of Egypt). Lisäksi 3 kpl suomalaisia pseudo-osakekirjoja (Kirjapainotaito-lehden liitteinä julkaistuja painonäytteitä n. 1930-luvulta): Sisä Suomen Rautakauppa Oy 5000 mk, Suomen Tupakka Oy 50000 mk 1930, Försäkringsaktiebolaget Sampo 1000 mk 1939. / The Land Bank of Egypt, ordinary share 5 Pound Sterling 1905 (2 pcs). Additionally included 3 Finnish pseudo share certificates (print samples originally included in the Kirjapaino magazine in 1930’s)
Muuta
Pieni puinen rulokaappi, n. 1900-luvun puoliväli. Kuluneisuutta. / Liten träskåp med rulldörr, ca 1900-talets mitten. Slitage. / Small wooden cupboard with roll door, c. mid 20th century. Traces of wear. n. 34,5 cmm x 28,5 cm x 33,5 cm
minimihinta: 1 €
Franklin D. Rooseveltin (1882-1945), Yhdysvaltain 32. presidentin (1933-1945) vuonna 1920 apulaislaivastoministerin ominaisuudessa kirjoittama kirje. Päivätty 22.3.1920 ja osoitettu oikeusministerinä vv. 1941-45 palvelleelle Francis B. Biddlelle. Konekirjoitettu, allekirjoitus käsin musteella. / Letter by Franklin D. Roosevelt (1882-1945), 32nd US President (1933-1945). Written in 1920 when Roosevelt served as Assistant Secretary of Navy. Machine written except for the ink signature. Addressed to the later US Attorney General (1941-45) Francis B. Biddle, Esq.
minimihinta: 300 €
Ruotsin kuningas Oskar II:n kirjoittama kirje ajalta ennen hänen valtaannousuaan. Päivätty 31.7.1853, linjalaiva Carl XIII. Neljä käsinkirjoitettua sivua, 20,9 x 13,4 cm. Kirjeessä käsiteltyjä asioita ovat merenkulku ja siihen liittyvä seuraelämä. Saajaan viitataan pelkällä etunimellä Emil. / Sveriges konung Oscar II:s brev från tiden före hans regeringstid och skrivet ombord på “Hans Majestäts Linie Skepp Carl den Trettonde”. Mottagaren heter Emil och brevet berör bla sjöfart med tillhörande sällskapsliv. Fyra handskrivna sidor, 20,9 x 13,4 cm. / A personal letter written by Oscar II, King of Sweden, from the time before his reign and written on board “Linieskepp Carl XIII”, dated July 31st, 1853. Addressed to a friend called Emil. 4 hand-written pages.
minimihinta: 90 €