Hae huutokaupasta 156
Aloita kuvaesitys 156
nro 156.
2021-05-29 klo 11:00

Militaria

Suomi
Hopeinen tupakkarasia josaa kultaiset ilmatorjunnan aselajitunnukset sekä omistuskirjoitus. 1930-luvun loppu. /Cigarettetui i silver med dedikation och luftvärnets vapenslagsemblem i guld. Sent 30-tal/ Silver cigarette case with dedication and Anti-air artillery branch emblem in gold. Late 1930´s.
minimihinta: 120 €
Pistin m/39. Valmistaja Veljekset Kulmala. Terä, väistin ja tuppi Suojeluskuntamerkittyjä. Numeroimaton. Kulumia./ Bajonett m/39. Tillverkare Veljekset Kulmala. Bladet, korset och baljan Skyddskårsstäplad. Onumrerad. Slitage. / Bayonet m/39. Blade, crossguard and scabbard Home Guard stamped. Unnumbered. Visible wear.
Joukko-osasto ja aselajisatiaisia 11 paria. Muutamassa piikkejä poikki./ Truppförbands- och vapenslagsemblem. 11 par. Några piggar av.
Erä: Palomieskypärä 1800-luvun loppu. Kohtalaisessa käytetyssä kunnossa. Kupu ja leukahihna ehjät. Valokuva, kehyskoko 36 x27 cm. 7. Hämeenlinnan Tarkkampujapataljoonan 1880-1890 luku. Sekä pienoislippu Savon Jääkärirykmentin (1780-luvun mukainen). Korkeus 64 cm.
Ruotsi
Erä teräaseita: 1) Husaarirykmenttien aliupseerien ja miehistön sapeli noin 1790. Terä P-merkitty, pituus 99 cm. Kahvanahka kutistunut. kulumia. 2) Hukari m/1748-09. Osia puuttuu, vaurioita. 3) Pistin m/1867, kunto hyvä. /Ett parti blankvapen: 1. Sabel för underofficer och manskap vid husarregementen. ca 1790. Klingan P-stämplad. Längd 99 cm. Totallängd cm. Slitage och smärre skador. Lädret på kaveln torkat och krympt. Kassationsstämpel i krysset. 2. Huggare m/1748-09. Delar fattas, skador och kraftigt sliten. 3. Bajonett m/1867 för remingtongeväret. Gott skick.
minimihinta: 200 €
Savon jääkäreiden upseerisapeli m/1775. Erittäin harvinainen upseerimalli jossa kohokuvioiset kruunut väistimessä. Pituus 73,5 cm, ei tuppea. Tämä kappale on kuvattu artikkelissa: Göta Vapenhistoriska Sällskap, 1996, småskrift nr 15, sivu 28 (https://www.gotavapen.se/gota/gotavapenhist/skrifter/1996/savolax.htm) Savolaxsabeln/ Officerssabel för Savolax fotjägare m/1775. Denna mycket sällsynta officersversion har stora riksvapnet i relief på fästet. Längd 73,5 cm. Balja fattas. Detta exemplar finns avbildat i Göta Vapenhistoriska Sällskap, 1996, småskrift nr 15, sida 28. samt:https://www.gotavapen.se/gota/gotavapenhist/skrifter/1996/savolax.htm
minimihinta: 1 000 €
Flintlåspistol m/1807 utrustad för löskolv. Denna pistolmodell användes av kavalleritrupper under Finska Kriget 1808-09. Vapnet är i gott skick / Piilukkopistooli m/1807 varustettuna irrotettavan tukin kiinnikkeillä. Tämä pistooli oli käytössä Ruotsi-Suomen ratsastavilla joukoilla Suomen Sodassa vuosina 1808-09. Kunto hyvä./ Flintlock pistol m/1807 with arrangement for detachable butt. This model was in use during the Swedish-Russian war in Finland during year 1808-09. In good condition.
minimihinta: 400 €
Jalkaväen piilukkokivääri m/1805. Yleinen päivitysmalli. Osia m/1716 musketista. Aseeseen sopiva pistin m/1799 (siipiruuvi puuttuu kärki vaurioitunut)./ Infanteriets flintlåsgevär m/1805. Allmän reparationsmodell. Delar från bl.a. m/1716 musköt. Passande bajonett m/1799 ingår (Vingskruven fattas, skador på spetsen) / Infantry rifle m/1805, Official assembly. Parts from m/1716 flintlock. Fitting bayonet m/1799 (damages).
minimihinta: 450 €
Keisarillinen Venäjä ja Neuvostoliitto
Jalkaväenkivääri m/1843 (ns. Lüttichin tussari). Kaliiperi 17,78 mm, pituus 118 cm. Aseen numero on 27. Ase kuuluu ensimmäiseen tilaussarjaan, joka toimitettiin vuonna 1842 Henkivartioväen 3:nen Suomen Tarkk´ampujapataljoonan koekäyttöön. Aseiden valmistusta ja vastaanottoa Belgiaan oli pataljoonasta komennettu Luutnantti Knut Furuhielm. Perälevyssä Keisari Nikolai I:n monogrammi. Aseita jäi pataljoonalle varastoon ja niitä pidettiin myöhemmin esillä mm. pataljoonan upseerikerhon seinällä. Tämä kyseinen ase on todennäköisesti luovutettu pataljoonan perinnekäyttöön vuonna 1856 josta kaiverrus G.S.Bn (Gardets Skarpskytte Bataljon = Kaartin Tarkkampuja Pataljoona). Ase on erittäin hyvässä kunnossa. Aseen perän rasiassa Vitsandin taistelualueelta löytynyt kyseisen asemallin luoti. Pistin pituus 67 cm. Leimattu kahvan yläosaan numerolla 26 ja ponteen lisänumerolla 7. Pistin on erittäin hyvässä kunnossa. Terässä joitakin pieniä tummumia. / литтихский штуцер образца 1843 г. Kалибр в 17,78 мм. Длина 1180 мм. без надпись производителя; на гребне затыльника номер «27». На шейке приклада врезан овальный латунный медальон с монограммой «H I» (Николай I) под императорской короной. Оружие в исключительно хорошем состоянии. Винтовка находилась на пробной эксплуатации в лейб-гвардии 3. финском стрелковом батальоне в 1842 году. Гравюра G.S.Bn (лиеб-гвардии Стрелковый батальон на шведском языке). Cабельный штык производства П. Дж. Мальерба из Льежа, длина 67 CM / Russian Contract Model 1843 Luttich Carbine. Caliber 17.78 mm. Length 1180 mm. No makers marks; on the crest of the butt pad number "27". An oval brass medallion with the monogram "H I" (Nicholas I) under the imperial crown is cut into the neck of the butt. The weapon is in exceptionally good condition. The rifle was in trial operation in the Life Guards 3rd Finnish Rifle Battalion from 1842. Engraving by G.S.Bn 1856(Guards Rifle Battalion in Swedish). This is one of the very first trial serie of the 1843 model. These were manufactures at PJ.MALHERBE A LIEGE in Belgium under the supervision of Finnish guards lieutenant Knut Furuhielm. This rifle was in 1856 taken out of service and transferred to the battalion for memorabilia use. Inside the stockbox there is an m/1843 rifle bullet found at the Vitsand battle scene outside of Ekenäs in southern Finland. Bayonet, 67 cm, in very good condition with only minor spots in the blade. Stamped 26 on the grip and additional number 7 on the pommel. Shipping info: Due to the size and weight of this rifle the shipping cost to EU-countries will exceed 180€ including insurance by registered mail. Shipping to non-EU countries will exceed 300€.
minimihinta: 5 000 €
Upseerisapeli m/1913, ei tuppea. 97 cm. Terässä leima A.Coppel, Solingen. Kahvassa Slava-Moskova. Terässä tummimia ja naarmuja / Officersabel m/1913, ingen balja. 97 cm. Bladet märkt A.Coppel, Solingen. Handtaget stämplat Slava-Moskva. Bladet med skråmor och fläckar./ Officers sabre m/1913, no scabbard. 97 cm. Blade stamped A.Coppel, Solingen. On crossguard: Slava-Moscow (Слава Москвa). Scratches and spots on blade.
minimihinta: 900 €
Cap for Soviet air force lower rank, non-flying personnel. 1955-1968. Size 55. Good condition./ Neuvostoliiton ilmavoimien ei-lentävän henkilöstön lippalakki. 1955-1968. Koko 55. Kunto hyvä. / Skärmmössa för lägre graders icke-flygande personal vid Sovjetiska flygvapnet. Storlek 55. Gott skick.
Soviet navy cap. lower ranks. 1954, Size 57. Worn condition. Baltic fleet. Found in Porkkala naval base (Soviet naval base in Finland 1944-1956) in 1956. Included also shoulder strap for sailor in the Baltic fleet. / Neuvostoliittolainen laivaston miehistölakki. Valmistettu 1954. Löydetty Porkkalan vuokra-alueelta vuonna 1956. Käytetyssä kunnossa. Mukan myös Itämeren laivaston merimiehen olkain.
Saksa
/German artillery officers lionhead sabre. Marked Original Eickhorn Solingen (1935-1941 version). Good condition with very little signs of wear. Lenght scabbard included - 94 cm. / Saksalainen tykistöupseerin ns. leijonapääsapeli. Leimattu Original Eickhorn Solingen (1935-1941 leimaversio). Hienossa, miltei käyttämättömässä, kunnossa.
Muuta militariaan liittyvää keräilymateriaalia
Erä: Ottomaanien palaska ruutitasku. 1800-luku. Messinkiä ja lasikivi. Koko 10 x 11 x 3 cm. Ruutipulloja 2 kpl 1800-luvun loppu, Oslo Norja. Vanha ruutisarvi, kaiverrus 1838. Messinkiä ja sarvea. Haulipihdit 48:lle haulille. 1800-luku./ Parti: Ottomansk Palaska från Balkan, 1800-talet. Mässing och glassten. Storlek 10 x 11 x 3 cm. 2 st svartkrutsflaskor Nitedals krutfabrik Norge, sent 1800-tal. Gammalt kruthorn, graverat 1838. Hageljärn för 48 hagel, 1800 tal.
Erä pienoissotilaita. Yhteensä 11 kpl. Suurin 12 cm.Metallia ja alabasteria. Muunmuassa Saksan keisari Wilhelm-II kaartin ratsuväen asepuvussa. Käytön jälkiä./ Miniature soldiers, great and small. 11 pieces. Metal and alabaster. Tallest 12 cm - German emperor Wilhelm-II in guards cuirassier uniform. Wear.
minimihinta: 1 €