Hae huutokaupasta 157
nro 157.
2021-10-09 klo 11:00

Muita keräilyesineitä

Kultaa ja hopeaa
811. Kahvikalusto, hopeaa (830), 3 osaa. Auran kultaseppä Oy. Turku. Yhteispaino n. 1022 g. Hyvä kunto. / Kaffeservis, silver (830). 3 delar. Åbo. Vikt ca 1022 g. / Coffee set with 3 parts. Silver (830). Turku. Total weight 1022 g.
minimihinta: 600 €
Aikaa jäljellä:
20h 36m 26s
812. Pikari, hopeaa (13L), Frans Viktor Lindroos (FVL), Kuopio 1881 (Z3). Korkeus 82 mm, paino n. 100 g. Kuluneisuutta, lommo. / Bägare, silver. F. V. Lindroos, Kuopio 1881. Höjd 82 mm, vikt ca 100 g. Slitage, buckla. / Silver beaker. By Frans Viktor Lindroos, Kuopio, Finland, 1881. Traces of wear, dent.
myyty: 60 €
813. Makeisastia. Sterling-hopeaa, Charles Stuart Harris, Lontoo 1894. Paino 106 g. / Sötsakskål. Sterling-silver. Charles Stuart Harris, London 1894. Vikt 106 g. / Candy dish. Sterling silver. By Charles Stuart Harris, London 1894. Weight 106 g.
myyty: 60 €
814. Kastikekauha ja sirotin. yht 60 gr. Olof Robert Lundgren, Turku 1850-luku. / Sås- samt ströslev, Olof Robert Lundgren, Åbo 1850-talet.
myyty: 30 €
815. Teelusikoita 6 kpl, Anders Törnqvist vanhempi (AT), Turku 1787 (Ruotsi-Suomen vuosileima E2), kolme kruunua -tarkastusleima. Pituus 15,4 cm, yhteispaino 205 g. / Teskedar 6 st, Anders Törnqvist den äldre (AT), Åbo 1787 (svenska tidens årstämpel E2), tre kronor. Längd 15,4 cm, sammanlagda vikt 205 g. / Set of 6 tea spoons. By Anders Törnqvist the elder (maker’s mark AT), Turku 1787 (city emblem and year mark E2), Three Crowns control mark. Length 15.4 cm, total weight 205 g.
minimihinta: 200 €
myyty: 200 €
816. Jälkiruokalusikoita 6 kpl, Unkari 1900-luvun alkupuoli. Pituus 15 cm. Tekijäleima GM, Budapestin hopealeima (käytössä 1866-1937), pitoisuus 800. Yhteispaino 203 g. / Dessertskedar 6 st, Ungern 1900-talets första hälft. Längd 15 cm. Tillverkarstämpel GM, Budapest silverstämpel (1866-1937), silverhalt 800. Sammanlagda vikt 203 g. / Set of 6 dessert spoons. Hungary, early 20th century. Length 15 cm. Maker’s mark GM, Budapest silver mark (Diana head, 1866-1937), purity .800. Total weight 203 g.
Aikaa jäljellä:
20h 36m 26s
817. Kokoelma, 7 kpl hopeisia kahvilusikoita, joissa eri kaupunkien emalivaakunoita: Lahti, Kemi, Malmö, Tromsø, Frankfurt, Hannover, Zürich. Hopeapitoisuudet 800–925. Yhteispaino n. 70 g. / Samling 7 st kaffeskedar av silver med olika städers emaljerade vapen. / Collection of 7 silver coffee spoons with enameled coat of arms: Lahti, Kemi, Malmö, Tromsø, Frankfurt, Hannover, Zürich. Silver .800 to .925. Total weight c. 70 g.
minimihinta: 35 €
Aikaa jäljellä:
20h 36m 26s
818. Tähkä-sarjan kahvilusikoita 6 kpl. Hopeaa (830). A. Tillander, Helsinki 1979. Paino 72 g. / Set med 6 st kaffeskedar. Silver (830), Tillander, Helsingfors 1979. Vikt 72 g. / Set of 6 coffee spoons. Silver .830. By A. Tillander, helsinki 1979. Weight 72 g.
myyty: 40 €
819. Kolmiosainen setti: lusikka (Suomen Kultaseppä Oy, Turku 1921), munakuppi (Konrad Wolff, tuotileima, Helsinki 1929) ja servettirengas (Hugo Grön & Co, tuontileima, Helsinki 1930). Hopeaa 813. Yhteispaino 41 g. Suomen Kultaseppä Oy:n kotelossa. / Set i 3 delar: sked, äggkopp och servettring. Silver 813, delvis importstämplar, årsstämplar 1921-1930. Sammanlagda vikt 41 g. Finska Guldsmeds Ab:s etui. / Three-piece set: spoon, egg cup, napkin ring. Silver .813. Partly import marks, year marks 1921-1930. Total weight 41 g.
Aikaa jäljellä:
20h 36m 26s
820. Kirjoitussetti: mustekynä, kirjeveitsi, kynänteroitusveitsi, leimasin. Hopeaa (830), terästä, bakeliittia. Ulkomaista työtä. Viktor Lindmanin kotelossa, kannen kaiverruksen mukaan saatu urheilukisan palkintona joulukuussa 1916. / Skrivset med 4 delar. Silver (830), stål och bakelit. Utländskt arbete. I guldsmeden V. Lindmans etui, enligt gravyr idrottspris från december 1916. / Writing set: ink pencil, paper knife, stamp tool, pencil sharpening knife. Silver .830, steel, bakelite. Of non-Finnish manufacture. In presentation case of Viktor Lindman, Helsinki. According to engraving presented as sports trophy in December 1916.
myyty: 40 €
Kirjallisuutta
821. Erä kirjallisuutta: World Coins ja World Paper Money -luetteloiden vanhempia painoksia yht. 6 kpl. / Lott, 6 st äldre upplagor av World Coins och World Paper Money. / Group of World Coins and World Paper Money catalogues, older editions, in total 6 pcs.
minimihinta: 1 €
myyty: 30 €
Osakekirjoja
822. Specimen-osakekirjoja 1980-luvulta: Ab Chips Oy Ltd, Ekomen Oy, Oy Hackman Ab, Spontel Oy, Karhu-Titan Oy, Lounais-Suomen Sähkö-Osakeyhtiö, Metsä-Serla Oy, Suomen Yhdyspankki Oy – Föreningsbanken i Finland Ab, Tamro Oy, Tunturipyörä Oy, Turun Arvokiinteistöt Oy. Yht. 11 kpl. / Lott med 11 st specimen-aktiebrev från 1980-t. / Group of 11 specimen share certificates. 01, 01-0 (EF, EF-UNC)
Aikaa jäljellä:
20h 36m 26s
Muuta
823. Lasse Virén -patsas. Sign. TJ -83 (Toivo Jaatinen 1983). Pronssia. Korkeus 18,5 cm. / Staty föreställande Lasse Virén. Toivo Jaatinen. Brons. Höjd 18,5 cm. / Statuette ”Lasse Virén”. By Toivo Jaatinen, 1983. Signed TJ 83. Height 18.5 cm.
myyty: 130 €
824. Mannerheimin allekirjoitus kiitoskirjeellä. 14.5.1932 päivätty kirje osoitettu Pohjoismaisen Yhdyspankin johtokunnalle kiitoksena 10.000 mk lahjoituksesta Mannerheimin lastensuojeluliiton hyväksi. Ristiin taitettu, siisti. / Mannerheims underskrift på ett tackbrev (14.5.1932) till Nordiska Föreningsbankens direktion angående bankens 10.000 mk donation till Mannerheims Barnskyddsförbund. Vikt 2 gånger, snyggt exemplar. / Signature of C.G.E. Mannerheim on a letter thanking a bank for its 10,000 FIM contribution to Mannerheim Child Wellfare Fund. Swedish language. Dated May 14, 1932. Folded twice, nice quality.
minimihinta: 280 €
Aikaa jäljellä:
20h 36m 26s
825. Kirjailija Ilmari Kiannon (1874-1970) allekirjoitus kirjekortilla v. 1914, osoitettu kauppias Ivan Sergejeffille Kajaaniin. Kortti rei’itetty. / Författaren Ilmari Kiantos underskrift på brevkort från 1914. Kortet perforerat. / Signature of Finnish author Ilmari Kianto on a postcard dated 1914 addressed to merchant Ivan Sergejeff in Kajaani. Perforated.
Aikaa jäljellä:
20h 36m 26s
826. Erä, yli 30 kpl valokuvamuotokuvia, ”kabinettikortteja”, 1800-luvun loppu/1900-luvun alku. / Lott, över 30 st porträttfotografier, ”kabinettkort”, 1800-talets slut/1900-talets början. / Group of over 30 cabinet cards, late 19th/early 20th century.
minimihinta: 10 €
myyty: 20 €
827. ENSIGNETTE. 1900-luvun alun kamera, 10 x 5 cm, toimivuutta ei ole tarkistettu. / Kamera från 1900-talets början, ej funktionstestad. / Ensignette camera, early 20th century, function not tested.
Aikaa jäljellä:
20h 36m 26s
828. Viinakaappi sikarilaatikolla. 1920-luku. Korkeus 70 cm, leveys 37 cm syvyys 21 cm. Seinäkiinnitys. Vain nouto liikkestä. / Brännvinsskåp från 1920-talet. Höjd 70 cm, bredd 37 cm djup 21 cm. Väggmodell. Fin kvalitet. Endast avhämtning från vår affär.
myyty: 80 €
829. Erä, 16 kpl säästölippaita ja -possuja ym, useimmissa sisällä rahoja. / Lott, 16 st sparbössor mm, de flesta med mynt i. / A group of 16 piggy banks etc, mostly with coins inside.
myyty: 130 €
830. Postikortteja, lähinnä käyttämättömiä, sekä lisäksi pieni määrä muuta filateliaa. / Lott postkort, mest oanvända, samt en liten mängd annat filatelisk material. / Group of postcards, mostly unused, and some other philatelic items.
minimihinta: 1 €
myyty: 60 €
831. Rahavitriinejä 3 kpl, yht. paikat yli 200 metallirahalle. Vain nouto liikkeestä, ei postiteta. / Myntvitriner 3 st, plats för över 200 mynt. Endast självupphämtning från vår äffär, skickas inte. / 3 coin showcases, places for over 200 coins. Only pick-up from Holmasto store, no shipping.
minimihinta: 1 €
myyty: 103 €