Hae huutokaupasta 157
nro 157.
2021-10-09 klo 11:00

Militaria

HUOM! Ennakkotarjousten vastaanotto päättyy tällä sivulla n. klo 10:45. Tämän jälkeen huutokauppa jatkuu LIVE-huutokauppana. Osallistua voi samoilla tunnuksilla osoitteessa: http://https://liveauction.holmasto.fi

Suomi - Finland
1111. Jalkajousi 1600-1700 luvulta. Käytettiin muunmuassa oravanmetsästykseen. Koko 99 x 75 cm. Paino noin 4 kg. Luu-upotuksia, nahkaa, puuta ja rautaa. Rautakaari uusittu tarkasti vanhan rikkiruostuneen mallin mukaan. Nuolet valmistettu tarkasti vanhan mallin mukaan. Tämäntapaisia jalkajousia on erittäin vähän säilynyt nykypäiviin. Pohjanmaan alueelta. Korjauksia ja kulumia. / Armborst för jakt från 1600-1700 talet. Beninläggningar, läder, trä och järn. Järnbågen förnyad noggrant enligt gammal modell. Pilarna nytillverkade efter gammal modell. Vikt ca 4 kg. Längd 99 cm, bredd 76 cm. Dylika objekt finns endast ett fåtal bevarade. Österbottniskt kulturområde. Reparationer och slitage. / Finnish hunters crossbow 17th to 18th century. Used for hunting squirrels. Iron bow replaced by exact copy of original. Size 99 x76 cm. Weight ca 4kg. International buyers, please ask for quotation in advance for shipping fee to your country: auctions@holmasto.com
minimihinta: 300 €
myyty: 900 €
1112. Miekankannattimet m/22. Sekä paraati- että kenttäpalvelusversio. Alakoukku siirrettiin käyttötarpeen mukaan jompaankumpaan. Kuulunut 1. kadettikurssin läpikäyneelle upseerille. Kuluneisuutta ja vikoja. / Svärdsgehäng m/22. För parad- samt fälttjänst. Nedre kroken används i båda gehängena. Tillhört en officer från 1. kadettkursen. Slitage och skador på tyg. / Sword slings m/22. Lace-covered for parade use and brown leather for field service. Worn and some damage on fabric.
minimihinta: 90 €
myyty: 100 €
1113. Savukekotelo, hopeaa 156 gr jossa RT 1:n merkki sekä monogrammeja ja muita tunnuksia. Keskiömonogrammi 10K kultaa. Hopealeimat (Q5) 1921./Cigarett-etui, silver. /Cigarette Case. Silver.
minimihinta: 90 €
myyty: 152 €
1114. Petsamon sotakartta laukkuineen (nahkaa)./ Finsk krigstida kartväska (Petsamo). / Finnish map suitcases (Petsamo). Leather.
myyty: 30 €
1115. M.m. sodanaikaisia aikakausi- ym lehtiä 6 kpl. \"Frihetskriget\", album (Veckans Krönika 1918), \"VeckansKrönika\" april 1918 och maj 1918, \"Die Woche\" Sonderheft August 1934 (Paul von Hindenburg), Deutsche Allgemeine Zeitung, November 1939, \"Värn och vakt mot brott och brand\" (utgiven av Hemmets Journal) ja \"Kylkirauta\" (Kadettikunnan jäsenlehti, joulukuu 1957).
minimihinta: 1 €
myyty: 1 €
1116. Mannerheim-taulu. Koko 60 x 50cm (kuvakoko 40 x 30). Painokuva vanhassa lasillisessa kehyksessä. 1930-luku./ Mannerheim tavla, storlek 60 x 50 cm. (bildstorlek 40 x 30 cm). Tryck i gammal glasad ram. 1930-talet./ Photoprint of Mannerheim. In old frame with protective glass. 1930´s.
Aikaa jäljellä:
20h 05m 01s
1117. Erä plaketteja ja muistoesineitä: Reserviläisliiton seinäplaketti, Reserviupseeriliiton messinkinen hautamerkki, Saksalainen kupariplaketti, UPM-Kymmene seinätaulu sekä 30-luvun palkintopatsas (jalassa pieni halkeama).
minimihinta: 10 €
myyty: 20 €
Ruotsi

Holmaston huutokauppaan tulee syksyn ja ensi vuoden aikana myyntiin merkittävä kokoelma Suomen Sodassa 1808-09 käytetyjä aseita, miekkoja ja muuta militariaa.

1118. Jalkaväen piilukkomusketti m/1791 pistimineen. Kunto ikäisekseen hyvä. Etuhelojen tapit osittain uusittu. Pituus 147,5 cm. Pistimen pituus 71,5 cm. / Flintlåsmusköt för infanteriet m/1791 med tillhörande bajonett. Åldersbetingat skäligt skick. Tapparna för pipans beslag förnyade. Längd 147,5 cm. Längd på bajonetten 71,5cm. / Infantry musket m/1791 with bayonet. Fair condition. Mounting pins on barrel replaced.
minimihinta: 600 €
myyty: 700 €
1119. Jalkaväenkiväärin pistin m/1738. Pistin löydetty järvestä Ristiinan Braahenlinnassa vuonna 1976. Syöpymiä. Pituus 70,0 cm./ Bajonett till infanterigevär m/1738. Bajonetten är funnen i vattnet utanför Braheslott i Kristina som ligger söder om St.Michels i östra Finland/ Bayonet m/1738. Found in a lake near Ristiina in east Finland.
minimihinta: 70 €
Aikaa jäljellä:
20h 05m 01s
1120. Sotilasrumpu m/1812. Koko 39 x 28cm. Ehjä nahka. Messinkirunko kolhiintunut ajan saatossa./ Militärtrumma m/1812. Skinnet intakt på båda sidorna. Mässingstommen bucklig. Storlek 39 x 28 cm./ Military drum m/1812. Wear and nicks on the frame. Still in playing condition.
myyty: 250 €
Keisarillinen Venäjä
1121. Kyrassieripallas m/1826 miehistölle. Pituus 115cm. Terän pituus 98 cm. Paino 2,1kg. Terä kaiverrettu Zlatoust helmikuu 1830. Miekassa usieta tarkastus- ja vastaanottoleimoja. Verrattain harvinanen malli. Väistimen kiinnitys nuppiin on ponnahtanut pois paikaltaan mutta ehjä. Kuluneisuutta ja paikoittaisia tummumia (terän kärki) ja syöpymiä. Tupessa kolhuja ja pintavaurioita./ Rysk kyrassiärpallasch modell 1826 för manskap. Denna sällsynta värja är 115 cm lång. Klingan 98 cm. Vikt 2,1 kg. Klingans rygg graverad Zlatoust Februari 1830. På ansatsen och fästet övriga prov- och mottagningsstämplar. Parerstångens infattning i knappen har hoppat ur men är i övrigt intakt. Slitage samt ställvis fläckar och rostangrepp. Baljan med bucklor och skador./ Imperial Russian sword for cuirassier enlisted men mod 1826. Blade engraved Zlatoust February 1830. The upper part of the crossguard has popped out from the fitting to the pommel, but both part are intact. Wear, stains and some rustdamages on blade. Tip of blade a bit darkened. Lenght 115 cm, Blade 98cm. Weight 2,1 kg/ International bidders, please ask quotation for shipping to your country : auctions@holmasto.com
minimihinta: 1 600 €
Aikaa jäljellä:
20h 05m 01s
1122. Venäläinen pistin m/1731. Pituus 53 cm. Maalöytö Oravaisista. Myöhempi nimikirjainkaiverrus. / Rysk infanteribajonett m/1731. Längd 53 cm. Jordfynd vid Oravais. Senare inristning på halsen. / Russian infantry bayonet m/1731. Lenght 53 cm. Found at Oravais battle scene (Russo-Swedish war 1808-09). Later engraving of initials on neck.
minimihinta: 180 €
myyty: 260 €
1123. Mosin-Nagant m/1891 kiväärin nahkainen patruunalaukku. Koko 16 x 10 x 6 cm. Kuluneisuutta mutta nahka edelleen verrattain pehmeä. Harvinainen alkuvuosien valmiste / Patronväska för Mosin-Nagant geväret m/1891. Storlek 16 x 10 x 6 cm. Slitage men lädret i relativt mjukt skick. Sällsynt objekt. / Cartridge pouch for the m/1891 Mosin-Nagant rifle. Early model. Size 16 x 10 x 6 cm. Worn but leather still quite soft.
Aikaa jäljellä:
20h 05m 01s
Teräaseita
1124. Ranskalainen entraushukari m/1833. Valmistaja Chatellerault v. 1850. Jäänyt Ahvenanmaalle Bomarsundin taistelun jälkeen 1854, saadun tiedon mukaan. Pituus 81 cm / Änterhuggare, Fransk, modell 1833. Tillverkad i Chatellerault år 1850. Enligt uppgift blivit på Åland efter slaget vid Bomarsund 1854. Längd 81 cm./ French naval hanger mod 1833. Found in Åland Islands after battle of Bomarsund in 1854, according to seller information. Lenght 81 cm.
minimihinta: 130 €
myyty: 170 €
1125. Englantilainen jalkaväenupseerin sapeli m/1845. Toimitetun tiedon mukaan jäänyt Ahvenanmaalle Bomarsundin taistelun jälkeen 1854. Väistimessä ja terässä kuningatar Victorian monogrammi. Väistimen sisäosa taitettavissa. Pituus 96 cm. Terässä tummumia ja syöpymiä. / Engelsk infanteriofficerssabel m/1845. Enligt uppgift lämnad på Åland efter slaget vid Bomarsund 1854. På parerplåten samt bladet drottning Victorian namnchiffer. Parerplåtens insida uppvikbar. Längd 96 cm. På bladet fläckar samt rostangrepp./ Sabre for British infantry officer m/1845. Said to have been left in Åland after the battle of Bomarsund in 1854. Queen Victoria monogram on crossguard and blade. Lenght 96 cm. Spots and rust on blade.
minimihinta: 140 €
myyty: 170 €
Saksa, 3. valtakunta
1126. Lakkinauha "Schulschiff Deutschland". Ennen vuotta 1945. Hyväkuntoinen mutta ryppyinen. Pituus 130 cm./ Hattband "Schulschiff Deutschland". Före 1945. Fint skick men veckigt. Längd 130 cm./ Cap tally "Schulschiff Deutschland". Pre-1945. Good but creased condition. Lenght 130 cm.
Aikaa jäljellä:
20h 05m 01s
Muuta militariaan liittyvää keräilymateriaalia
1127. Erä, n. 25 kpl mitaleja ja plaketteja liittyen erityisesti maanpuolustustyöhön, sotaveteraaneihin ja Suomen itsenäisyyteen. / Lott, ca 25 st medaljer och plaketter, bla till minnet av Finlands självständighet, krigsveteranerna mm. / Group of c. 25 mostly military themed medals and plaquettes. Ae 1+-01 (VF-EF)
minimihinta: 10 €
myyty: 140 €