Hae huutokaupasta 160
nro 160.
2022-05-28 klo 11:00

Militaria

Suomi - Finland
871. Poliisipäällystön sapeli m/1881. Kahva ja helat niklattua messinkiä. Pituus tuppineen 83 cm. Osat numeroitu 555. Terässä leima Solingen. Terässä lieviä syöpymiä ja naarmuja. Kahvaapuu haljennut ja metalliosissa havaittavissa niklauksen kulumaa. Tupessa kulumaa ja vaurioita. Autonomian aikaiset poliisin päällystösapelit ovat erittäin harvinaisia./ Sabel m/1881 för polisbefälet. Fäste samt beslag förnickad mässing. Baljan läderbeklädd. Längd 83 cm inklusive balja. Fästet och beslagen numrerade (555). Klingan märkt Solingen. Klingan lindrigt rostanlupen samt skråmor. Kaveln sprucken. Förnicklingen med slitage. Baljan med slitage och skador. Blankvapen för polisbefäl från autonomitiden är mycket sällsynta./ Sabre m/1881 for police officer. Nickel-plated brass. Lenght 83 cm inkluding scabbard. Traces of heavy wear, damages. Wooden grip cracked. Pre 1918 police officer sabres are very hard to find.
minimihinta: 190 €
myyty: 230 €
872. Hopeinen nuuskarasia 93 x 50 x 25 mm. Valmistaja Hj. Fagerroos, Helsinki, 1901. Vaasan Tarkk´ampujapataljoonan upseeriston lahja eversti Ragnar Holmbergille hänen 75-vuotispäivänään 29.1.1901 Rasiassa kultainen (11kt) monogrammi. Paino 146 gr/ Snusdosa i silver (Hjalmar Fagerroos, Helsingfors 1901) som överlåtits åt överste Ragnar Holmström på hans 75-års dag av Vasa Skarpskyttebataljons officerare den 29:de januari 1901. Monogrammet är i 11 karats guld. Totalvikt 146gr./ Silver snuffbox presented to colonel Ragnar Holmberg (1826-1914) on his 75th birthday on January 29th 1901. Holmberg served his entire career in the imperial russian army ending as commander of 14th Jamburg uhlan regiment. A gift from fellow officers in the Finnish 3rd Wasa Rifle Battalion as written in swedish inside the box. Size 93 x 50 x 25 mm, weight 146 gr. Made by Hjalmar Fagerroos in Helsinki 1901. Monogram made of 11ct gold.
minimihinta: 280 €
myyty: 280 €
873. Sotilaan sivuase, ns. Lomapistin. 1920-luku. Valmistaja J.H.C. Frie, Hannover. Pituus tupella 35 cm. Kannikkeessa vaikeasti tulkittava valmistajan musteleimaus sekä käsin kirjoitettu V.R.1 batj.M.G.K. = Viipurin Rykmentin 1. pataljoonan konekiväärikomppania. Tämänkaltaisia, puolivirallisia, sivuaseita oli vuoden 1918 jälkeen käytössä kunnes suomalaiset sivuaseet tulivat käyttöön. Myös poliisissa oli vastavaanlaisia käytössä 1920-luvulla. (poliisimuseon verkkonäyttely virkapukuhistoria.fi)
minimihinta: 130 €
myyty: 360 €
874. Kevyt sinko 55S55 optinen tähtäin (3x suurentava) laukussaan. Valmistaja Nedinsco Venlo/ Optisk sikte (3x) för Lätt "Sinko" modell 55S55 i fodral./ Optical sight/rangefinder (3x) for the Finnish recoilless anti-tank weapon 55S55. Manufacturer Nedinsco Venlo.
myyty: 40 €
Ruotsi
875. Kavallerivärja för officer ca 1650. S.k.Wallonvärja. Tillverkad i Passau och med Amsterdams stämpel. Denna typ av officersvapen användes av officerer i den Svenska hären. Längd 104cm. I tidsrelaterat bra skick. Patina och lindrigt slitage. / Ratsuväen upseerimiekka n. 1650 ns. Valloonityyppiä. Terä valmistettu Passaussa. Amsterdamin kaupunkileima tyvessä. Valloonimiekat olivat tyypillisiä Ruotsin armeijassa heti 30-vuotisen sodan jälkeen, ja olivat käytössä aina 1600-luvun loppuun saakka. Pituus 104 cm. Ikä huomioiden hyvässä kunnossa. Patinaa ja lievää kulumaa. /Cavalry officer sword of Wallonia type. c. 1650. Passau made blade. Amsterdam markings. Length 104 cm.
minimihinta: 1 900 €
myyty: 1 900 €
876. Jalkaväen upseerimiekka 1770-luvulta, ns Kommenderimiekka. Pituus 87 cm. Terä ns. colichemard-tyyppiä jossa Kustaa III:n karoliinityyppinen peilimonogrammi. Kulumaa ja vääntynyt etuväistin. Mahdollisesti uudelleenniitattu terä. Ponnessa 24 uraa./ Kommendervärja ca 1770. Längd 87 cm. Klinga av Colichemardtyp med Gustav-III:s spegelmonogram av karolinsk typ. Slitage och böjd främre parerstång. Möjligtvis omnitad klinga. Knappen med 24 räfflor./ Infantry officer sword circa 1770. Lenght 87 cm. No scabbard. Some wear and bent details. Possibly re-riveted. Tang with 24 grooves.
minimihinta: 900 €
myyty: 900 €
Keisarillinen Saksa
877. Saksalainen epolettipari: 2. Rheinisches Pionier-Bataillon Nr. 27, luutnantti. Kulkeutunut Suomeen vapaussodan aikana ja ollut osa Kauppaneuvos Eino Liljeroosin jäämistöä. Liljeroos oli eversti Ausfeldin (JB27 komentaja) läheinen ystävä hänen jäädessään Suomeen vapaussodan päätteeksi. On mahdollista että kyseiset epoletit ovat Ausfeldistä peräisin. Preussin jääkäripataljoonat käyttivät punaista olkainväriä aina vuoteen 1914 mutta JP27:llä (perustettu 1915) näitä ei ollut käytössä enää./ Tyska löjtnantsepoletter för 2. Rheinisches Pionier-Bataillon Nr. 27. Proveniens: Bergsrådet Eino Liljeroos dödsbo. Epoletterna har funnits i släkten sedan frihetskriget 1918 och det är möjligt att han fått dom via överste Ausfeld (JB27:s kommendör) som var hans goda vän åren efter kriget. Dom Preussiska jägarbataljonerna använde röda axelfärger ända tills 1914 men JB27 (grundad 1915) hade ej mera dessa i bruk.
minimihinta: 200 €
myyty: 210 €
Keisarillinen Venäjä
878. Pyhän Andreaksen rintatähden muotoinen iso lakkimerkki tai muuhun käyttöön tarkoitettu kiinniommeltava merkki. Hopeoitua metallia ja brodeerattu kangaskeskiö. Leveys 13 cm paino 43,1 gr. Vanhassa puisessa näyttelyrasiassa. Provenienssi E.V. Mollo (1904-1985) kokoelma./ Applique star of the type similar to the breast stars of Order of St. Andrew. Silvered metal and embroided textile. Width 13 cm. weight 43.1 g. Ex Collection E.V Mollo (1904-1985). In an old wooden collection box. 01
minimihinta: 160 €
myyty: 320 €
879. Erä jalkaväen vyönsolkia (4 kpl) sekä kivääri m/1891 patruunalaukku, varhaista mallia. Nämä laukut ovat verrattain harvinaisia näin hyvässä kunnossa./ Ett parti bältesspännen för infanteriet (4 st) samt en patronväska av tidig tillverkning för infanterigeväret m/1891. Dessa patronväskor är väldigt sällsynta i detta skick./ Beltbuckles (4 pcs) for infantry enlisted men and NCO`s. Also a m/1891 Mosin-Nagant rifle ammo pouch of early manufacture. This is hard to find in such a condition.
myyty: 220 €
880. Aseen osia, muunmuassa nallilukko m/1847 rakuunakivääristä./ Vapendelar, bl.a. slaglås till dragongeväret m/1847./ Gunparts, incl. percussion lock for the m/1847 dragoon rifle.
myyty: 70 €
Sekalaista
881. Metsästyskivääri 1860-luku. Dreysen systeemi. Pituus 92 cm. Numeroitu 8233 sekä kaiverruksella "Cal 0,34 6 Gran Pulver". / Jaktgevär system Dreyse. Ca 1860-talet. Nummer 8233 samt text "Cal 0,34 6 Gran Pulver". Längd 92 cm. / Hunting rifle system Dreyse. Lenght 92 cm. Barrel with text Cal 0,34 6 Gran Pulver and serial number 8233.
minimihinta: 180 €
myyty: 210 €
882. Saksan Itämeridivisioonan mukana Suomeen vuonna 1918 kulkeutunut Reppu/tornisteri m/1895. Repussa havaittavissa kulumaa lähinnä lehmänkarvassa / Tysk ryggsäck/tornister model 1895 som kommit med tyska Östersjödivisionen till Finland år 1918. Åldersrelaterat gott skick, dock ställvist slitage i koskinnet. / Imperial German m/1895 tornister back-pack. Some wear visible, especially the cow hair.
minimihinta: 90 €
myyty: 90 €
883. Erä teräaseita, yht 5 kpl. Osa vaurioituneita. Muunmuassa venäläinen m/1817 jalkaväen hukari leimattu 1820 ja venäläinen P-leima. Terä pahasti syöpynyt. Venäläinen hukari m/1848 vaurioitu pahasti. Japanilainen pistin m/97 jossa kahvapuu vaurioitu. Miekkailufloretti 1800-luvulta sekä kotitekoinen pistoveitsi. / Parti blankvapen, 5 st. Vissa kraftigt skadade. Bl.a. rysk huggare m/1817 stämplad 1820 med kraftigt rostanlupen klinga. Även en kraftigt skadad huggare m/1848 samt en kavelskadad japansk bajonett, en florett samt en stickkniv.
myyty: 340 €
884. Erä: Luotipihtejä 1700-luvulta (13 kpl, pääosin maalöytöjä Suomen sodan ajoilta Pohjanmaalta), piilukko (venäjä 1794 korjauksia, osia vaihdettu) ja nallilukko (Ruotsi m/1857) sekä messinkinen nallirasia. / Ett parti: 13 st kultänger från 1700-talet (vissa Finska krigets jordfynd från Österbotten) samt ett ryskt flintlås märkt 1794 (reparationer, delar utbytta) och ett svenskt slaglås m/1857. Även en knalldosa i mässing från medlet av 1800-talet)
myyty: 140 €
885. Erä sotilasaiheisia pöytämitaleita: C. G. Mannerheim (E. Wikström 1942, 72 mm), Vapaussodan alkaminen ja Vaasa valkoisen Suomen pääkaupunkina (E. Wikström 1924), Verestänne versoi vapaus - kaatuneitten jääkärien muistolle, Lauri Sutela (P. Papinaho 1983), Sotasokeat (S. Rustholkarhu 1970), RUK 1920-1970. Yht. 6 mitalia. / Lott 6 st bordsmedaljer med tema militaria. / Group of 6 table military themed medals. Ae 1+-01 (VF-EF)
myyty: 70 €